Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

YOUM – nové jméno ohebných displejů Samsung

19.4.2012, Pavel Zubatý, aktualita
Je to už nějaký ten pátek, co poprvé Samsung představil svůj ohebný displej na bázi AMOLED. Až před týdnem však tento elektronický gigant oznámil jméno této technologie. Píše se jednoduše: YOUM
Jihokorejský výrobce Samsung už nějakou dobu demonstruje vlastnosti ohebných AMOLED panelů. Jejich masová výroba má navíc začít už v druhé polovině letošního roku. V současné době probíhá patentové řízení o název YOUM, který by měla tato technologie nést (byť není jasné, co tento název vlastně znamená). Na patentový úřad poslal Samsung i řadu alternativních označení, jako WAMOLED, FAMOLED, PAMOLED nebo TAMOLED.
Samsung slibuje, že YOUM budou nejen ohebné, ale i tenčí, lehčí a nerozbitné


Ohebné displeje Samsung YOUM v sobě nemají ani ždibec skla. To totiž bylo nahrazeno pružným filmem, který je v panelu přítomen ve dvou vrstvách. Spodní film tak nese obvod TFT, horní kryje buňky OLED umístěné mezi těmito dvěma vrstvami. Úplně navrchu je umístěna vrstva polarizační. Panely YOUM by měly být vysoce odolné, společnost je označuje doslova za „nerozbitné“.

Své využití najde technologie YOUM v budoucích komunikátorech a tabletech, přestože ještě není známo, kdy přesně to bude.

Zdroj: HiTechReview, OLED-Display.net