Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Yamaha uvádí první AV receivery s více konektory HDMI 2.1

28.8.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Yamaha sice není prvním výrobcem AV receiverů s HDMI 2.1, ale přesto si jedno prvenství připsala. Novinky RX-V6A a RX-V4A totiž nabídnou až čtyři konektory HDMI 2.1, proto jsou ideální pro použití s konzolemi příští generace.
V minulých měsících byly představeny první AV receivery s HDMI 2.1, o které se postaraly značky Denon a Marantz – obě jsou součástí skupiny Sound United. Jak se ovšem dalo předpokládat, další výrobci budou se svými modely brzy následovat. Nyní se připojuje Yamaha, která si i přesto utrhla jedno prvenství. Ve svých nových AV přijímačích totiž nenabídne pouze jeden konektor HDMI 2.1, ale hned několik. Yamaha X-V6A se chlubí třemi vstupy HDMI 2.1 ze sedmi, X-V4A potom podporuje tuto verzi na všech čtyřech vstupech. Bez HDMI 2.1 se neobejdete při přenosu signálu ve 4K se 120 fps nebo 8K. Nezbytností by měl být také pro hráče, kteří si dělají zálusk na novou generaci herních konzolí – PlayStation 5 a Xbox Series X.
 
 
Kromě dostatečné propustnosti nezapomněl výrobce ani na volitelné funkce HDMI 2.1, jako je automatický režim nízké latence (ALLM), variabilní obnovovací frekvence (VRR), rychlý přenos snímků (QFT), rychlé přepínání mezi zdroji (QMS) a rozšířený zpětný audiokanál (eARC). Většina z nich nebude dostupná hned po uvedení přijímačů na trh, ale až později v rámci aktualizace firmwaru. Co dalšího kromě HDMI 2.1 novinky nabízejí? Hned na první pohled si můžete všimnout svěžího designu, který využívá lesklý přední panel (ukrývající také malý displej) a výrazný otočný ovladač. Výrobce neopomněl ani další moderní funkce, jako je Dolby Atmos a DTS:X, přenos Dolby Vision, AirPlay 2, Spotify Connect, multi-room audio nebo hlasové ovládání.
 

Na pohled odlišíte nové AV přijímače pouze díky zadní straně – nahoře RX-V4A, dole RX-V6A (klikněte na obrázek pro zvětšení)
 
Hlavní rozdíly mezi oběma modely naleznete v tabulce níže:
 
  RX-V4A RX-V6A
Kanály 5.2 7.2
Výstupní výkon (20 Hz – 20 kHz, 2 kanály) 80 W  100 W
Pásmo Zóna B Zóna 2
HDMI vstup/výstup s 4K60 4/1 7/1
8K60/4K120, HDR10+ (aktualizace) Ano Ano
Dolby Atmos Ano (aktualizace)
Bezdrátový zadní reproduktor Ano Ano
YPAO Ano Ano (RSC/vícebodové)
Phono vstup Ano

Yamaha RX-V4A se na trh dostane v září s cenou okolo 500 eur (13 100 Kč), zatímco na model RX-V6A si zájemci počkají do října a vyjde je na přibližně 700 eur (18 300 Kč). První jmenový AV přijímač se tedy nejspíš stane cenově nejdostupnější možností, pokud zákazník vyžaduje HDMI 2.1.
 
Zdroj: 4Kfilme.de