Yamaha uvádí první AV receivery s více konektory HDMI 2.1

Yamaha uvádí první AV receivery s více konektory HDMI 2.1
, , aktualita
Yamaha sice není prvním výrobcem AV receiverů s HDMI 2.1, ale přesto si jedno prvenství připsala. Novinky RX-V6A a RX-V4A totiž nabídnou až čtyři konektory HDMI 2.1, proto jsou ideální pro použití s konzolemi příští generace.
K oblíbeným
reklama
V minulých měsících byly představeny první AV receivery s HDMI 2.1, o které se postaraly značky Denon a Marantz – obě jsou součástí skupiny Sound United. Jak se ovšem dalo předpokládat, další výrobci budou se svými modely brzy následovat. Nyní se připojuje Yamaha, která si i přesto utrhla jedno prvenství. Ve svých nových AV přijímačích totiž nenabídne pouze jeden konektor HDMI 2.1, ale hned několik. Yamaha X-V6A se chlubí třemi vstupy HDMI 2.1 ze sedmi, X-V4A potom podporuje tuto verzi na všech čtyřech vstupech. Bez HDMI 2.1 se neobejdete při přenosu signálu ve 4K se 120 fps nebo 8K. Nezbytností by měl být také pro hráče, kteří si dělají zálusk na novou generaci herních konzolí – PlayStation 5 a Xbox Series X.
 
 
Kromě dostatečné propustnosti nezapomněl výrobce ani na volitelné funkce HDMI 2.1, jako je automatický režim nízké latence (ALLM), variabilní obnovovací frekvence (VRR), rychlý přenos snímků (QFT), rychlé přepínání mezi zdroji (QMS) a rozšířený zpětný audiokanál (eARC). Většina z nich nebude dostupná hned po uvedení přijímačů na trh, ale až později v rámci aktualizace firmwaru. Co dalšího kromě HDMI 2.1 novinky nabízejí? Hned na první pohled si můžete všimnout svěžího designu, který využívá lesklý přední panel (ukrývající také malý displej) a výrazný otočný ovladač. Výrobce neopomněl ani další moderní funkce, jako je Dolby Atmos a DTS:X, přenos Dolby Vision, AirPlay 2, Spotify Connect, multi-room audio nebo hlasové ovládání.
 

Na pohled odlišíte nové AV přijímače pouze díky zadní straně – nahoře RX-V4A, dole RX-V6A (klikněte na obrázek pro zvětšení)
 
Hlavní rozdíly mezi oběma modely naleznete v tabulce níže:
 
  RX-V4A RX-V6A
Kanály 5.2 7.2
Výstupní výkon (20 Hz – 20 kHz, 2 kanály) 80 W  100 W
Pásmo Zóna B Zóna 2
HDMI vstup/výstup s 4K60 4/1 7/1
8K60/4K120, HDR10+ (aktualizace) Ano Ano
Dolby Atmos Ano (aktualizace)
Bezdrátový zadní reproduktor Ano Ano
YPAO Ano Ano (RSC/vícebodové)
Phono vstup Ano

Yamaha RX-V4A se na trh dostane v září s cenou okolo 500 eur (13 100 Kč), zatímco na model RX-V6A si zájemci počkají do října a vyjde je na přibližně 700 eur (18 300 Kč). První jmenový AV přijímač se tedy nejspíš stane cenově nejdostupnější možností, pokud zákazník vyžaduje HDMI 2.1.
 
Zdroj: 4Kfilme.de


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Problém s přehříváním LG OLED TV pokračuje. Ohroženy jsou i evropské modely Problém s přehříváním LG OLED TV pokračuje. Ohroženy jsou i evropské modely
Německé orgány informovaly, že některé LG OLED TV v Evropě jsou ohroženy stejnou chybou s přehříváním jako jihokorejské modely. Prozatím bylo nahlášeno několik televizí, převážně z roku 2017.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
GoGen TAS 930: nový levný soundbar k levné televizi GoGen TAS 930: nový levný soundbar k levné televizi
Na český trh se brzy dostane tenký soundbar, který by si díky své nízké ceně mohl najít cestu do mnoha obýváků. I přes nízkou cenu obsahuje vstup HDMI ARC, Bluetooth, LCD displej nebo dokonce FM tuner.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Evolveo Venus T2: duální USB tuner s podporou DVB-T2 pro počítače Evolveo Venus T2: duální USB tuner s podporou DVB-T2 pro počítače
Česká značka Evolveo uvedla na trh své první USB zařízení, které obsahuje dva tunery pro příjem DVB-T2. Divák tak může nahrávat jiný pořad, než zrovna sleduje. Součástí balení je externí anténa pro lepší příjem.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Řada LG BX nebude nejlevnější. Na kolik vyjdou nové OLED TV? Řada LG BX nebude nejlevnější. Na kolik vyjdou nové OLED TV?
„Béčkové“ řady platily každoročně za nejlevnější volbu mezi LG OLED TV. To se ovšem letos změnilo s příchodem série CX. Prodej modelů BX se pomalu rozjíždí také v Evropě, i když si možná počkáme až do října.
20.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Infografika: Vývoj soundbarů od Samsungu. První model přehrával DVD Infografika: Vývoj soundbarů od Samsungu. První model přehrával DVD
Samsung ve své nedávné infografice připomíná, jak šel vývoj soundbarů. První model byl představen před 12 lety a od současných se lišil nejen designem, ale také funkční výbavou. Starší soundbary měly integrovaný přehrávač disků.
20.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik