Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Xiaomi Mi TV Q1: cenově dostupná 75" QLED televize je určena pro Evropu

8.2.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Xiaomi představilo svůj nejnovější televizor pro evropské zákazníky. Mi TV Q1 kombinuje elegantní design, velikou úhlopříčku, solidní kvalitu obrazu a systém Android TV s rozumnou cenu. Do obchodů se dostane v březnu.
Omezená dostupnost televizí Xiaomi pouze v Číně, Indii a na dalších rozvojových trzích už dávno neplatí. Od roku 2019 jsou oficiálně distribuovány také do Evropy, i když českému trhu se zatím spíše vyhýbají. V sousedním Německu si zákazníci mohou pořídit hned několik modelů. Nejnovějším přírůstkem se stala Mi TV Q1, která zamíří do střední třídy a zájemce potěší atraktivním poměrem cena/výbava. Čínský výrobce svou novinku označuje jako QLED TV, což znamená použití panelu LCD vylepšeného o kvantové tečky pro lepší barvy. Televizor vsází na velkou úhlopříčku 75 palců v kombinaci s rozlišením 3 840 x 2 160 pixelů neboli 4K.
 
 
Xiaomi Mi TV Q1 používá lokální stmívání (FALD) se 192 zónami, které by měly přispět k lepšímu kontrastu. Ve specifikacích najdeme také zmínku o 100% pokrytí barevného gamutu NTSC a obnovovací frekvenci panelu 120 Hz, kterou doplňuje technologie MEMC pro vyhlazení pohybu. Nechybí podpora prémiových formátů vysokého dynamického rozsahu HDR10+ a Dolby Vision. Ani přes zmínku o HDMI 2.1 není jasné, jaké konkrétní funkce televizor podporuje, takže majitelé nových herních konzolí by s nákupem měli počkat do objasnění.
 
 
Pro solidní ozvučení je připraven 30W stereo systém obsahující dva výškové a čtyři basové reproduktory, nebo podpora formátů Dolby Audio a DTS HD. Televizor používá hardwarovou platformu MediaTek MT9611, která pohání operační systém Android TV 10. K dispozici je Chromecast nebo Asistent Google, který používá mikrofony integrované přímo v televizoru. Pokud byste se obávali o své soukromí, lze mikrofony zcela deaktivovat pomocí tlačítka na televizi. Dálkový ovladač funguje přes Bluetooth a obsahuje dedikovaná tlačítka pro Netflix či Amazon Video.
 
Xiaomi Mi TV Q1 se začne na německém trhu prodávat v březnu za 1 299 eur, v přepočtu asi 33 000 Kč. Výrobce svou novinku srovnává se sérií Q80T od Samsungu, která v 75" verzi stojí více než dvojnásobek. Pro třicet nejrychlejších zákazníků si navíc Xiaomi připravilo akční cenu 999 eur.
 
 
Zdroj: Mi.com via 4kfilme.de