Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

XGIMI Horizon (Pro): kompaktní LED projektory v elegantním designu

25.4.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Nový vlajkový model XGIMI Horizon Pro je projektor s možností relativně snadného přenášení, který by měl poskytnout i solidní obrazovou kvalitu. V nabídce bude i model Horizon (bez Pro), který nezvládne posun pixelů pro vytvoření 4K.
Čínská firma XGIMI Technology, která se zaměřuje na domácí projektory, představila dvě novinky Horizon a Horizon Pro. Jedná se o vlajkové lodě v nabídce kompaktních projektorů této značky, která působí i na českém trhu. Ačkoliv se nejedná o projektory určené ke každodennímu cestování, stále jsou dostatečně kompaktní na to, abyste se s nimi mohli čas od času vydat na cestu nebo je vcelku pohodlně přenášet po bytě. Z toho vyplívá, že domácí kino si můžete vytvořit skoro kdekoliv. Projektor stačí položit na stůl či jinou podložku, případně upevnit na stativ. Každý z modelů měří 21 x 22 x 14 cm a je vyroben z hliníkového rámu.
 
 
Hlavní rozdíl mezi novými projektory spočívá v rozlišení. Horizon nabízí jako maximum Full HD (1920 x 1080), ale Horizon Pro posunem pixelů vytvořit obraz v rozlišení 4K, který je složen z 8,3 milionů obrazových bodů. Nejedná se tedy o nativní 4K projektor, ale vzhledem k ceně to není zase takový problém. LED světelný zdroj zajišťuje jas až 2 200 ANSI lumenů a jeho životnost by měla činit až 30 tisíc hodin provozu. Kromě toho by měl být výhodou rychlý start, protože projektor by měl být v plném provozu za pouhých 6 sekund od stisknutí tlačítka. Výrobce uvádí projekční poměr 1,2:1 a možnost vytvoření obrazu o úhlopříčce 40 až 300 palců.
 
Ačkoliv projektory podporují HDR, ve specifikacích zatím nenajdeme konkrétní formáty. Projektory si poradí také s filmy ve 3D. Pro snadnější instalaci je přítomný autofokus a automatická korekce lichoběžníkového zkreslení. O to, aby byl obraz dokonalý, se údajně stará umělá inteligence. Projektor by se tak měl vypořádat s překážkami, jako jsou vázy, rostliny nebo vypínače na zdi. K dispozici je operační systém Android TV 10 s podporou hlasového asistenta od Googlu a aplikací pro streamování videa včetně Netflixu. K ozvučení byly integrovány stereo reproduktory Harman Kardon (2 x 16 W).
 
Pokud se jedná o možnosti konektivity, projektory obsahují dva vstupy HDMI, USB a Ethernet, stejně jako dvoupásmové Wi-Fi a Bluetooth. Poslední jmenovanou technologii využívá také přiložený dálkový ovladač. XGIMI Horizon Pro se začne prodávat v květnu za 1 699 eur (44 000 Kč). Levnější model Horizon potom vyjde na 1 099 eur (28 000 Kč).