Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Xbox One má potíže s evropskou TV normou

30.11.2013, Michal Spáčil, aktualita
Nově vydané herní konzole Microsoftu nezvládá zobrazovat TV signál s frekvencí 50 Hz, který je evropským standardem včetně Česka. Xbox One je přitom prezentován i jako multimediální centrum s širokou podporou TV funkcí. O potížích referuje deník Guardian.
Xbox One je přizpůsoben americkému standardu 60 Hz (60 půlsnímků za sekundu) a neumožňuje jinou volbu. Obrazový signál distribuovaný v 50 Hz normě je tak sice viditelný, ale značně degradovaný chvěním. Největší problémy nastávají při zobrazování textu a záběrů obsahujících rychlé švenky a časté přejíždění kamery zleva doprava (panorama), například u sportovních přenosů. Britští zákazníci označují výsledek jako "nekoukatelný".

Navíc průvodce televizními programy, funkce označovaná jako OneGuide, je kompatibilní pouze s poskytovateli televizního obsahu v USA. Úzké spojení nové konzole s televizí, které má být jednou z jejích důležitých funkcionalit, je tak prozatím omezeno pouze na americký trh.

"Doby, kdy jste museli přepínat vstupy, když jste se chtěli podívat na televizi nebo na film, jsou dávno pryč," můžeme se dočíst na českých stránkách Xboxu. Ve skutečnosti to bude složitější. Někteří diskutéři srovnávají situaci s uvedením systému Kinect, který je podle nich přizpůsobený pro velké prostory amerických obývacích pokojů a v malých místnostech nefunguje optimálně. Důvodem má být primární orientace Microsoftu na amerických trh a určité opomíjení UK, potažmo celé Evropy.

Britský portál HDTV Test zveřejnil postup, jímž lze s využitím HDMI portu konzole problém obejít, jde však pouze o dočasné řešení, ovlivňuje totiž i zobrazení her, které pak vypadají nepřirozeně. Přepnout Xbox zpět do výchozího nastavení je poté poměrně zdlouhavé.

Update: Podle aktuálního zjištění serveru HDTV Test nepřehrává Xbox One přepisovatelné Blu-Ray disky kvůli nastavení DRM.

Zdroj: The Guardian, HDTV Test
Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.