Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

X96 Mate: velmi levný TV box s procesorem Allwinner H616

31.8.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Na trhu se objevil nový TV box, jehož pořízení se skoro neprojeví ve vašem rodinném rozpočtu. Za pár desítek dolarů můžete získat model s novým procesorem Allwinner, solidní porcí RAM a Androidem 10.
Levných TV boxů není na trhu nikdy dost. Alespoň se to zdá z nekončícího přísunu nových modelů od známých, méně známých a nejčastěji zcela neznámých výrobců v čínských e-shopech. Za přírůstků za poslední týdny stojí za zmínku především X96 Mate. Název vám může být povědomý, neboť jiný model – konkrétně X96 mini – se v minulosti objevil na českém trhu (dokonce pod několika značkami). I novinka cílí na uživatele, kteří od TV boxu žádají jen to nejzákladnější a důležitější jsou pro ně nízké pořizovací náklady. X96 Mate se vyznačuje hranatým designem, který výrobce ozvláštnil o několik prvků. Plastový povrch má z velké části opravdu matný povrch, jak naznačuje název. Na čelní straně potom nechybí jednoduchý displej, který zobrazuje třeba aktuální čas.

 
Tento low-endový TV box vsází na ještě čerstvý procesor Allwinner H616, který byl uveden začátkem letošního roku. Uvnitř schovává čtyři jádra Cortex-A53 a grafický akcelerátor Mali G31 MP2 s podporou rozhraní OpenGL ES 3.2 i Vulkan. K tomu se přidává 4GB operační paměť DDR3, která v této cenové kategorii rozhodně není samozřejmosti – často se setkáváme s 2GB nebo dokonce ještě 1GB RAM. V případě vnitřního úložiště eMMC potom mohou zákazníci vybírat mezi 32GB a 64GB variantou. Nechybí ovšem ani slot na microSD karty, takže případně lze prostor pro aplikace rozšířit.
 
Pokud je řeč o aplikacích, nesmíme zapomenout zmínit, že zařízení běží na operačním systému Android 10. Novější verzi zatím Google pro běžné uživatele nevydal, takže první TV boxy s Androidem 11 se na trhu nejspíš objeví nejdříve koncem letošního roku. Jelikož X96 Mate postrádá certifikace Netflixu a dalších služeb, neužijete si na něm streamovaná videa v nejvyšší kvalitě. Může být ovšem dobrou volbou pro přehrávač Kodi. Co se týče bezdrátového připojení, máme tady dvoupásmové Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth 5.0. Připraveny jsou také dva porty USB, LAN, analogový AV výstup, SPDIF, HDMI 2.0a a konektor pro rozšíření dosahu dálkového ovladače.
 
Jednoduchý TV box X96 Mate lze v čínských e-shopech sehnat za cenu okolo 30 dolarů, v přepočtu 660 Kč bez DPH.