Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Vytváříme domácí video: Úvod

7.7.2009, Michal Učeň, článek
Výběr a koupě videokamery jsou pouze první krůčky k opravdovému filmování a ke kvalitním výsledkům vede dlouhá cesta. Kromě schopnosti dobře zachytit sledovanou událost je také obtížné následné zpracování. Editace je zkrátka obor sám o sobě a k jeho zvládnutí je třeba praxe. My vám nabídneme alespoň rady a informace v podobě článků v červencovém měsíčním tématu.
Spousta běžných uživatelů si kameru koupí kvůli rodinným záběrům z dovolených a různých oslav, přičemž produkují hodiny a hodiny videa, které je pak velmi obtížné pro diváky sledovat. Nesestříhaný záznam téměř vždy zahrnuje nějaký ten nepovedený záběr, co je však horší, i zbytečně dlouhé sekvence, které při přehrávání nudí. Střih je tak k vytvoření kvalitního videa nutností a neměl by být opomíjen ani u méně zkušených filmařů.



Základní funkce bývají už součástí vybavení kamery, ovšem to pravé umění se skrývá až ve stříhání v nějakém softwarovém nástroji. Červencové měsíční téma se bude střihem videa zabývat a kromě různých tipů také zmapujeme současné možnosti, které vám komerční i volně dostupné programy nabízí.



Redukce videa a vystříhání zbytečných a špatných záběrů je ovšem pouze jedna strana mince. Programy ve většině případů umožňují také vylepšení kvality záznamu různými filtry, úpravami barev nebo odstraňováním typických vad. A co víc, lze také přidávat celou řadu efektů, které celkový dojem ze snímku vylepší. Rozhodně pak záznam z dovolené nezůstane pouze na záznamovém médiu, ale rádi se na něj podíváte častěji a třeba i pochlubíte známým, které by jinak sledování videa z cizí dovolené moc nenadchlo.

Pozor je ale třeba dávat na rozumnou míru efektů, aby se ze záznamu nestal přeplácaný "pouťový kousek". Články v měsíčním tématu by vás měly navést na správnou cestu, abyste editaci zvládli na slušné úrovni a s odpovídající kvalitou.



Další důležitým parametrem videa je zvuk, který samo sebou musí být také kvalitní, čistý a v případě mluveného slova srozumitelný. Úpravy zvuku tak k celému procesu střihu a editace patří a softwarové nástroje nám jej umožňují upravit. K záznamům lze také dodat například vhodnou hudbu nebo komentář. Pokud se jedná o informace k videu, velkou roli zde hrají také titulky. Kromě standardního využití při cizojazyčných filmech mohou být využity i pro různé poznámky, například popisky k lokalitě záznamu u cestopisů nebo jako průvodní popis k jednotlivým částem videa.



Pokud patříte mezi náruživé filmaře a všechny zmíněné znalosti už máte v malíčku, máte určitě celou řadu pořízených a upravených snímků. Jejich organizace také není zrovna snadnou záležitostí, stejně jako je tomu třeba u hudebních souborů. Téma se tedy bude zabývat i otázkou, jak videa organizovat.

Červencové téma tedy bude poměrně obsáhlé. Na zpracování snímků po letní dovolené tak budete předem patřičně připraveni a i přes nutnou námahu při stříhání a editaci bude určitě radost výsledná videa i po čase sledovat.