Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Vysílání DVB-T2 (nejen) v Evropě

, , článek
Vysílání DVB-T2 (nejen) v Evropě
Zatímco v ČR probíhá teprve testování nového standardu pozemního vysílání DVB-T2, některé země starého kontinentu už stačily pokročit dále. Druhá generace digitálního pozemního vysílání má přitom umožnit daleko vyšší přenos dat, včetně HD i 3D kanálů.
Vysílání DVB-T2 (nejen) v Evropě
Kapitoly článku:
  1. Vysílání DVB-T2 (nejen) v Evropě
  2. Expanze DVB-T2
  3. Globální hegemon
DVB-T2 umožňuje přenos o rychlosti až 47,8 Mb/s, což je o 65 % víc, než u předchozí generace pozemního digitálního TV vysílání DVB-T. Přidává také novou vnitřní modulaci 256 QAM, s kterou souvisí tři nové poměry délky ochranného intervalu – 19/256, 19/128 a 1/128. Navíc vylepšuje mobilní příjem, pro který je vhodný nový FFT mód „1 k“ s minimálním vlivem Dopplerova jevu.Ukázka DVB-T2 vysílání a příjmu na odborné konferenci Českých Radiokomunikací konané v květnu 2010.

Celkem tento standard obsahuje 6 módů FFT (nosných kmitočtů): 1 k, 2 k, 4 k, 8 k, 16 k a 32 k. Poslední z nich je naopak vhodný pro stacionární příjem (s 4ms trváním jednoho symbolu a maximálním ochranným intervalem např. 1/8). Kromě vyšší kvality přenášeného signálu umožňuje DVB-T2 i tzv. PLP pro přenos až 256 transportních toků současně. O tom všem ale pojednává již starší článek na TV Freaku.

ParametryDVB-TDVB-T2 (nové tučně)
Mód vnitřní modulaceQPSK, 16 QAM, 64 QAMQPSK, 16 QAM, 64 QAM, 256 QAM
FEC (ochrana proti chybám přenosu)Konvoluční + Reed Solomonovo kódováníLDPC + BCH
1/2, 2/3, 3/4, 5/6 1/2, 3/5, 2/3, 3/4, 4/5, 5/6
Mód FFT (počet nosných kmitočtů)2 k, 8 k1 k, 2 k, 4 k, 8 k, 16 k, 32 k
Přenosová rychlost (Británie)24 Mb/s40 Mb/s
Maximální přenosová rychlost29 Mb/s48,8 Mb/s
Tabulka srovnávající parametry standardů pro pozemní televizní vysílání první a druhé generace (DVB-T a DVB-T2).


Digitální Kvarteto


Je to teprve pár let, co u nás začala reálně probíhat digitalizace televizního vysílání ve standardu DVB-T, a přitom ve Velké Británii už tenkrát uvažovali nad vysíláním v novějším standardu DVB-T2. Vlastní vysílání bylo spuštěno v prosinci 2009 jako neplacená služba Freeview HD. Už po roce bylo prodáno 1,2 milionů přístrojů (TV a set-top boxů) schopných „chytat“ její signál. K 2. únoru 2011 mohlo její multiplex naladit 642 000 domácností a očekává se, že už koncem příštího roku dosáhne pokrytí multiplexu 98,5 % rozlohy Británie.


Neplacené pozemní HDTV vysílání ve standardu DVB-T2 s názvem Freeview HD je ve Velké Británii v provozu už od konce roku 2009 a postupně se rozšiřuje na stále větší území.

V současné době (březen 2011) na tomto multiplexu operují 4 kanály vysílané ve vysokém rozlišení (a kompresním formátu MPEG-4 AVC): BBC One HD, BBC HD Channel, ITV1 HD a Channel 4 HD. Počet těchto kanálů samozřejmě naroste s přibývajícím počtem multiplexů DVB-T2, navíc se tím může navýšit množství kmitočtů vhodných pro tzv. „White Space Technology“, která využívá volných míst mezi TV kanály pro připojení podobné wi-fi. K tomu má být do konce roku 2012 dokončena digitalizace celého Spojeného království. Proto bude možné spustit nejen nový multiplex, ale i nové lokální TV.Druhou zemí, která zavedla DVB-T2 do praxe, byla Itálie. Stejně jako v Británii, se i tady chystá kompletní vypnutí analogového vysílání během příštího roku (a spuštění 5 nových digitálních multiplexů). Italskou obdobou Freeview HD je služba Europe 7 HD spuštěná 11. října 2010. Bohužel, jenom jednu z celkových 12 (!) stanic lze přijímat zdarma (televize Fly – v nízkém rozlišení, noviny, satira, kultura)


Logo jediného Italského DVB-T2 kanálu, který je divákům dostupný zdarma (ostatní kanály jsou placené).

Dalších 5 tematických HD kanálů je placeno, podobně jako je tomu u kabelové/satelitní TV. Vyspělost formátu DVB-T2 pak ilustruje trojice HD kanálů, které jsou placené za každý odvysílaný film („pay-per-view“, vysílají filmy běžící v kinech). Zbytek tvoří tři erotické stanice, které vysílají v době mezi 23.30 a 6.00 (jsou ošetřeny systémem rodičovské kontroly). V běžné digitální televizní síti byla navíc nedávno spuštěna služba 3VOD umožňující dodávku 3D videa na požádání (Video On Demand).


S rozvojem DVB-T2 televizních multiplexů se počítá i v ČR, ty však v žádném případě nenahradí stávající budovanou síť DVB-T, spíše ji doplní. (zdroj: ČTÚ).

Nejdále s rozvojem vysílacích sítí ve formátu DVB-T2 zatím pokročilo Švédsko. Severské země (vč. Islandu) ukončily digitalizaci už během roku 2009 (poslední bylo Norsko, které vypnulo svůj poslední analogový vysílač v prosinci 2009). V přestupu na nový standard proto Švédům nestálo nic v cestě, takže už 1. 11. 2010 mohly být spuštěny rovnou 2 multiplexy, do 70 % domovů, v HD (720p) kvalitě. MPEG-4 AVC video je vysíláno se zvukem ve formátu MPEG-4 HE-AAC, zpravidla v prostorovém formátu 5.1.

Technické parametry DVB-T2 vysílání ve Švédsku
Mód vnitřní modulace256 QAM
Mód FFT (počet nosných kmitočtů)32k
FEC (ochrana proti chybám přenosu)2/3 (podle sítě SFN dané frekvence)
Přenosová rychlost36,6 Mb/s (MUX 6)
30,8 Mb/s (MUX 7)
Technické parametry vysílání v DVB-T2 jsou ve Švédsku podobné ostatním zemím.

Koncem minulého roku už mělo k DVB-T2 vysílání přístup kolem 90 % všech švédských domácností a 98% pokrytí má být dosaženo koncem roku 2012. Nyní běží na těchto multiplexech 9 HD stanic, z nichž jsou dvě (SVT 1/2 HD) neplacené a 7 jich má verzi v nízkém rozlišení. Tabulka výše ukazuje specifikace sítě DVB-T2 ve Švédsku. Rozdíly mezi multiplexy jsou dány odlišným rozestupem mezi kanály v pásmu VHF III se 7 MHz a v pásmu UHF s 8 MHz (v kterém běží Multiplex 6, upravený z původního DVB-T multiplexu).

Od ledna 2011 začalo ve standardu DVB-T2 oficiálně vysílat i Finsko, v MPEG-4 AVC, vysokém rozlišení a samozřejmě kódovaně. Opět se jedná o dva multiplexy v pásmu VHF III, které nyní pokrývají něco kolem 50 % finských domácností. Tyto multiplexy šíří HD vysílání celkem 8 televizních stanic.