Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Výroba OLED TV je pro Samsung nákladnější než pro LG

, , aktualita
Výroba OLED TV je pro Samsung nákladnější než pro LG
Samsung nabízí OLED TV za nižší ceny než jeho rival LG Electronics. Bude stejná úměra platit i pro výrobní náklady? Překvapivě nebude. Agentura NPD DisplaySearch došla k závěru, že náklady na výrobu OLED TV jsou pro Samsung až dvojnásobné oproti LG.
Výroba OLED TV je pro Samsung nákladnější než pro LG
Je to několik dní, co agentura NPD DisplaySearch vydala svou zprávu AMOLED Process Roadmap Report. Jedná se o podrobnou analýzu výrobních technologií OLED panelů, ve které stojí i jedno docela překvapivé zjištění: Výrobní náklady OLED televizorů Samsung mohou být až dvojnásobné v porovnání s LG. Důvodem jsou rozdílné technologie zobrazování. I proto si společnost LG zajistila prvenství, když na korejský trh uvedla počátkem roku své OLED TV.
OLED TV Samsung jsou prodávány za nižší cenu než srovnatelné přístroje LG,
výrobní náklady však Samsung může mít až dvojnásobné


Vděčí za to technologii WOLED (White OLED with colours filters), která využívá barevných filtrů. Bílé OLED diody se zde využívají jen jako zdroj světla. Průměrná cena takového displeje činí 3600 $ (kolem 69000 Kč). Konkurenční technologie společnosti Samsung se nazývá RGB (Red, Green and Blue) OLED. V tomto případě se jedná o investici 7300 $ (kolem 140000 Kč) na jednotku. To už je citelný rozdíl. Stačí se ale podívat do obchodů našich západních sousedů. V Německu si můžete pořídit zahnutou OLED TV za 7999 € (kolem 208000 Kč), pokud to bude Samsung. Stejný přístroj od LG je nabízen za 8999 € (kolem 234000 Kč).

Je to snad hrabivostí LG, prodává Samsung pod cenou? Jistá je snad jen snaha korejského giganta Samsung o dostižení domácího konkurenta. LG uvedl své OLED televize ještě několik měsíců před svým rivalem. Po stránce OLED technologie je LG minimálně dva roky před svým rivalem, co se týče nákladů a výroby. Samozřejmě je možné, že agentura NPD má k dispozici zastaralé informace. Jsou to jen tři týdny, co v USA zlevnil Samsung zahnuté OLED TV o masivních 6000 $ (155000 korun). Podle výrobce za tím stálo silné zvýšení výnosů z výroby OLED panelů. O tomto tvrzení ale panují silné pochybnosti.

Pravda bude nejspíš někde mezi, kdy snaha o vyšší efektivitu výroby OLED panelů půjde ruku v ruce s nižšími maržemi. Společnosti Samsung totiž hrozí, že LG získá náskok v sektoru, který podle obou výrobců převáží nad technologií 4K Ultra HD.

Zdroj: HDTVtest