Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Výroba AMOLED stojí 10x více než LCD

, , aktualita
Výroba AMOLED stojí 10x více než LCD
Výrobní náklady obrazovky AMOLED o velikosti 55 palců je 10x vyšší než výroba LCD obrazovky stejné velikosti. Vyplývá to ze studie agentury NPD DisplaySearch, kterou uveřejnila na svých stránkách.
Výroba AMOLED stojí 10x více než LCD
Podle předpokladů NPD DisplaySearch má trh s AMOLED televizory vyrůst do roku 2016 desetkrát proti nynějšímu stavu, tedy ze 2,3 mil. čtverečních metrů na 22 miliónů. Většina výrobních kapacit AMOLED displejů ale v současnosti vyrábí jen malé modely, především do mobilních telefonů. Očekává se ale růst fabrik na výrobu televizních obrazovek.

V současné době je ale výrobní cena AMOLED displejů s technologií oxide TFT s bílými OLED 8x vyšší než u LCD panelů a dokonce 10x vyšší pro AMOLED s RGB matricí. Tato cena je daná jednak vyšší cenou vstupních materiálů a také nižší výtěžností výroby. U malých displejů je cena za AMOLED přibližně 1,3-1,4x vyšší než pro LCD, takže lze očekávat, že výrobní náklady v nejbližších letech budou klesat, jak se bude vyvíjet technologie výroby. Jde především o nanášení organického materiálu a jeho zapouzdření. Obrazovky s oxide TFT technologií jsou o něco levnější a navíc mají určitou podobnost výroby s TFT LCD obrazovkami, tak jsou určitou alternativou k LTPS (low-temperature polysilicon) panelům, potýkají se ale s určitými problémy, především s posuny prahového napětí.

Zatímco výroba indium gallium zinc oxide (IGZO) a jiných forem oxide TFT panelů mají slibné výsledky při výrobě backplane, tak určité zlepšení zaznamenala i technologie LTPS především díky zvětšení šířky paprsku laseru na 1300 mm. Navíc byla vylepšena současná metoda nanášení materiálu pro červenou, zelenou a modrou složku skrze jemnou kovovou masku, takže bylo dosaženo jemnosti 280 ppi (pixel na palec) oproti předchozím 250 ppi. I přes to je ale právě jemnost displeje nevýhodou oproti současným LCD. Vyvíjejí se proto jiné metody jako laser induced thermal imaging (LITI), které mají dovolit vyrábět panely s vyšším rozlišením (přes 300 ppi).

Na poli OLED je tedy ještě co zlepšovat a nelze čekat nějaký rapidní pád cen v nejbližší době. Masivní rozšíření OLED displejů na úkor LCD tedy zatím nehrozí.

Zdroj: NPD DisplaySearch