Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

VVC/H.266 dle studie v 8K o 41 % úspornější než HEVC/H.265

2.12.2021, Milan Šurkala, aktualita
Nový kodek VVC/H.266 chce nahradit stávající HEVC/H.265 a podle poslední studie je v kompresi 8K videa až o 41 % lepší. To je patrné především pro vyšší snímkovací frekvence, které mají ostřejší obraz.
Je velkou otázkou, jaký bude další rozšířený kodek videa. Měli jsme tu AVC/H.264, který byl nahrazen HEVC/H.265, ale stále přetrvává problém s licenčními poplatky. Na jednu stranu je zde nástupce VVC/H.266, na druhou tu máme kodek AV1, který není zatížen licencemi a může novému formátu dost zatopit. Jaký bude výsledek souboje, to se teprve uvidí, už nyní ale víme alespoň to, co vlastně H.266 přináší proti H.265. Testy provedené na IRT b<>com vzaly 6 různých videosekvencí, které byly převedeny s různými datovými toky. Následně byly porovnány jejich kvality. 
 
VVC kodek H.266
 
Provedeny byly subjektivní i objektivní testy. Ty subjektivní ukázaly, že 8K video může mít o téměř 42 % nižší datový tok ve VVC/H.266 ve srovnání s HEVC/H.265 pro stejnou obrazovou kvalitu. Objektivní testy pak ukázaly úsporu 26 až 35 % podle zvolené metriky. Dalším závěrem bylo také to, že aby mělo 8K smysl, mělo by být ve vyšších snímkovacích frekvencích přes 60 fps. Jinak se totiž o degradaci detailů postará rozmazání pohybem (motion blur) a detaily navíc nemusí být viditelné.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.