Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

VP8 opět bojuje s patenty, tentokrát od Nokie

28.3.2013, Radek Jahoda, aktualita
Kodek VP8, původně vyvinutý firmou On2, nyní ve vlastnictví Google, se opět dostává na hranu zákona. Kodek, který je otevřený a stal se součástí WebM jako standard pro streaming videa po internetu , je napadnut Nokií kvůli údajnému porušování jejích patentů.
Poté, co došlo k vyjasnění vztahů a licenčnímu urovnání s MPEG LA, držitelem licencí pro kodek H.264, tak na kodek VP8 zaútočila Nokia, údajně kvůli porušování 64 jejích patentů a 22 aplikací těchto patentů. Nokia oznámila, že nehodlá tyto své patenty poskytovat k volnému (tzv. royalty-free) použití. A nehodlá tak činit ani jiným způsobem, který by povolil volné využívání jejich patentů (tedy bezplatně).

Otázkou spíše zůstává, čeho tím chce Nokia dosáhnout. Těch možností je několik, ale ani jedna se nezdá příliš pravděpodobná. Jednak může požadovat placení poplatků a tím vylepšit svou v podstatě prázdnou kasu. Není žádným tajemstvím, že Nokia se stává na poli mobilních telefonů outsiderem, prodává v podstatě jern levné telefony, ale na poli chytrých telefonů neuspěla.

Dalším důvodem může být současná provázanost s Microsoftem, který tím může sledovat své vlastní zájmy. Microsoft zkouší přes Nokii protlačit svůj operační systém pro telefony Windows Phone, což se mu ale příliš nedaří. Dokonce je to v té pozici, že Microsoft vydělává na patentech ke konkurečním telefonům s operačním systémem Android více, než na samotném prodeji svého systému Windows Phone. Může tím tedy jen zase trochu znepříjemnit život svému konkurentovi Google.

Dalším důvodem může být opět snaha vymazat tento kodek ze světa popř. mu znepříjemnit život a dostat jeho podporu z prohlížečů. Těžko lze čekat, že by třeba Firefox nebo Chrome začali platit za tento kodek poplatky. To by opět zvýhodnilo kodek H.264, ovšem VP8 by se v počítači doinstalovával neoficálně. Ostatně stejně je to i např. s enkodérem x264, který je jen otevřený projekt, který poskytuje zdrojové kódy, za což mu nehrozí žádné sankce. Ovšem každý si je může zkompilovat sám, což se také děje.

A možná je ten důvod zcela jiný. Vypadá to ale, že je před námi další soudní nebo jen mimosoudní tahanice, která nemůže dopadnout dobře pro žádnou stranu. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Seznam porušujících patentů můžete najít zde.

Zdroj: H-online