www.tvfreak.cz
>
>
>

Vloni se prodalo 157 milionů Smart TV, většina z nich měla Tizen

Vloni se prodalo 157 milionů Smart TV, většina z nich měla Tizen
, , aktualita
Smart TV v roce 2018 tvořily většinu prodaných televizorů, jak tvrdí analýza společnosti Strategy Analytics. A nejspokojenější může být Samsung, každý pátý model totiž využíval jeho systém Tizen.
K oblíbeným
reklama
Chytré televizory, které nabízejí připojení k internetu a především možnost instalace aplikací, dávno přestaly být okrajovým segmentem. Podle dat zveřejněných společností Strategy Analytics tvořily 67 % všech celosvětově prodaných televizorů v roce 2018. To znamená celkem 157 milionů prodaných kusů. A není se čemu divit, kategorie Smart TV je cenově stále dostupnější, nejlevnější modely lze pořídit už za několik tisíc korun. Ve střední a vyšší třídě potom bývá operační systém standardem. Zároveň se rozšiřují a zdokonalují funkce chytrých televizorů. Zatímco v minulosti nabízely především špatně použitelný webový prohlížeč, nyní se soustředí na aplikace pro streamování videa a doporučování vhodného obsahu na míru. Mnohdy jsou také televizory propojené s dalšími prvky chytré domácnosti.
 
 
Analýza od Strategy Analytics nám také nabízí pohled na podíl jednotlivých platforem. Každá pátá Smart TV prodaná v loňském roce měla využívat operační systém Tizen od Samsungu. S podílem 21 % se tedy jednalo o nejúspěšnější platformu. Následuje webOS (12 %), které ve svých modelech využívá konkurenční LG. A až třetí je Android TV (10 %) vyvíjená Googlem, kterou lze najít v televizorech různých značek včetně Sony nebo Philipsu (TP Vision). Dále se umístilo RokuOS (4 %) populární především v severní Americe, kde se platforma měla objevit na každém čtvrtém prodaném televizoru. Následuje Firefox OS (2 %), na kterém je postaveno rozhraní My Home Screen od Panasonicu. A své vlastní místo ve statistice získala ještě platforma Fire TV, která se objevuje nejen v malých streamovacích zařízeních, ale také v běžných televizorech.
 
 
Pokud sečteme výše uvedené podíly, dostaneme dohromady přibližně 50 %. Kdo si tedy ukousl druhou polovinu statistického koláče? Rozdělily se o ni menší platformy, které jsou převážně založeny na linuxovém jádře. Tam můžeme řadit třeba Philips Saphi, HiSense Vidaa a mnoho menších či regionálně působících značek. Statistika sice zkoumá, jak je to s prodeji Smart TV, ale už neřeší jejich používání. Podíl aktivních chytrých televizorů by totiž mohl být o něco jiný. Část uživatelů aplikace a připojení k internetu vůbec nepoužívá, vystačí si s běžnými televizními funkcemi. Ještě větší část diváků potom k televizoru stejně připojí „krabičku“ jako Apple TV, Amazon Fire TV, Google Chromecast nebo třeba herní konzoli.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Smart TV sledují své uživatele, ukázal výzkum Smart TV sledují své uživatele, ukázal výzkum
Vědci z Princeton University se podívali na zoubek chytrým televizím a instalovaným aplikacím pro nabízené kanály. Zjistilo se, že většina z nich sleduje své uživatele a vytváří si jejich sledovací profily pro další využití.
14.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Netflix má české rozhraní, letos přidá 150 českých filmů Netflix má české rozhraní, letos přidá 150 českých filmů
Streamovací služba Netflix výrazně rozšiřuje svůj český záběr. Jednak přináší rozhraní v češtině, jednak přichází se značně širší nabídkou českých seriálů a filmů. Do konce roku má přibýt 150 dalších.
14.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Disney+ s výraznou slevou pod $5 měsíčně při 3letém předplacení Disney+ s výraznou slevou pod $5 měsíčně při 3letém předplacení
Streamovací služba Disney+ sice zahájí svou činnost až za měsíc, ale už dnes si ji můžete v některých zemích předplatit. Pokud zaplatíte rovnou 3 roky najednou, cena se dostane z $6,99 měsíčně v průměru na méně než 5 dolarů.
11.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Star Trek: Picard ukazuje oficiální trailer Star Trek: Picard ukazuje oficiální trailer
Sir Patrick Stewart se vrací do role kapitána Jean-Luc Picarda. Už za necelého čtvrt roku je tu Star Trek: Picard, což bude 10dílný streamovaný seriál, ve kterém uvidíme i další hrdiny z předchozích dílů vesmírné ságy.
8.10.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Streamovací války: Amazon Fire TV bez Disney, ten zas bez Netflixu Streamovací války: Amazon Fire TV bez Disney, ten zas bez Netflixu
Streamovací služby jsou čím dál více důležitějšími zdroji příjmů a války mezi jednotlivými systémy nabírají obrátky. Amazon tak na svém Fire TV nechce nabízet aplikace od Disney, ten zase nechce zobrazovat reklamy Netflixu.
6.10.2019, aktualita, Milan Šurkala