www.tvfreak.cz
>
>
>

Vloni se prodalo 157 milionů Smart TV, většina z nich měla Tizen

Vloni se prodalo 157 milionů Smart TV, většina z nich měla Tizen
, , aktualita
Smart TV v roce 2018 tvořily většinu prodaných televizorů, jak tvrdí analýza společnosti Strategy Analytics. A nejspokojenější může být Samsung, každý pátý model totiž využíval jeho systém Tizen.
K oblíbeným
reklama
Chytré televizory, které nabízejí připojení k internetu a především možnost instalace aplikací, dávno přestaly být okrajovým segmentem. Podle dat zveřejněných společností Strategy Analytics tvořily 67 % všech celosvětově prodaných televizorů v roce 2018. To znamená celkem 157 milionů prodaných kusů. A není se čemu divit, kategorie Smart TV je cenově stále dostupnější, nejlevnější modely lze pořídit už za několik tisíc korun. Ve střední a vyšší třídě potom bývá operační systém standardem. Zároveň se rozšiřují a zdokonalují funkce chytrých televizorů. Zatímco v minulosti nabízely především špatně použitelný webový prohlížeč, nyní se soustředí na aplikace pro streamování videa a doporučování vhodného obsahu na míru. Mnohdy jsou také televizory propojené s dalšími prvky chytré domácnosti.
 
 
Analýza od Strategy Analytics nám také nabízí pohled na podíl jednotlivých platforem. Každá pátá Smart TV prodaná v loňském roce měla využívat operační systém Tizen od Samsungu. S podílem 21 % se tedy jednalo o nejúspěšnější platformu. Následuje webOS (12 %), které ve svých modelech využívá konkurenční LG. A až třetí je Android TV (10 %) vyvíjená Googlem, kterou lze najít v televizorech různých značek včetně Sony nebo Philipsu (TP Vision). Dále se umístilo RokuOS (4 %) populární především v severní Americe, kde se platforma měla objevit na každém čtvrtém prodaném televizoru. Následuje Firefox OS (2 %), na kterém je postaveno rozhraní My Home Screen od Panasonicu. A své vlastní místo ve statistice získala ještě platforma Fire TV, která se objevuje nejen v malých streamovacích zařízeních, ale také v běžných televizorech.
 
 
Pokud sečteme výše uvedené podíly, dostaneme dohromady přibližně 50 %. Kdo si tedy ukousl druhou polovinu statistického koláče? Rozdělily se o ni menší platformy, které jsou převážně založeny na linuxovém jádře. Tam můžeme řadit třeba Philips Saphi, HiSense Vidaa a mnoho menších či regionálně působících značek. Statistika sice zkoumá, jak je to s prodeji Smart TV, ale už neřeší jejich používání. Podíl aktivních chytrých televizorů by totiž mohl být o něco jiný. Část uživatelů aplikace a připojení k internetu vůbec nepoužívá, vystačí si s běžnými televizními funkcemi. Ještě větší část diváků potom k televizoru stejně připojí „krabičku“ jako Apple TV, Amazon Fire TV, Google Chromecast nebo třeba herní konzoli.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Miniaturní Xiaomi Mi TV Stick přináší Android TV do každé televize Miniaturní Xiaomi Mi TV Stick přináší Android TV do každé televize
Xiaomi na evropském trhu představilo Mi TV Stick – malé zařízení, které se připojí rovnou do konektoru HDMI. Obsahuje Android TV a svou cenou neurazí. Oznámena byla zatím pouze verze s Full HD.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Filmmaker Mode míří na Samsung QLED TV. Vypne vylepšení obrazu Filmmaker Mode míří na Samsung QLED TV. Vypne vylepšení obrazu
Samsung začal distribuovat nový firmware pro letošní QLED TV, který zpřístupňuje Filmmaker Mode. Tento režim vypne většinu funkcí pro dodatečné vylepšení obrazu. Aktualizace je zatím dostupná jen v USA.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Aktualizace pro televize LG CX a GX přidala AMD FreeSync Premium Aktualizace pro televize LG CX a GX přidala AMD FreeSync Premium
LG přineslo slibovanou aktualizaci pro své letošní OLED TV z řad CX a GX. Přidává podporu AMD FreeSync Premium, v pořadí třetí technologie pro variabilní obnovovací frekvenci. Tuto novinku tedy ocení hráči.
14.7.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Přechod na DVB-T2 je zase v plném proudu, staré vysílání skončilo v jižních Čechách Přechod na DVB-T2 je zase v plném proudu, staré vysílání skončilo v jižních Čechách
Po skoro čtyřměsíční pauze způsobené koronavirovou krizí zase pokračuje přechod na standard DVB-T2. Dnes o půlnoci bylo ukončeno původní vysílání DVB-T v jižních Čechách, minulý týden na západě republiky.
14.7.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Telly začíná používat kodek H.265. Jakou přináší výhodu? Telly začíná používat kodek H.265. Jakou přináší výhodu?
Telly přináší zákazníkům své televize přes internet dříve avizovanou inovaci v podobě kodeku H.265. Zatím je dostupný pro uživatele set-top boxu. Pro sportovní fanoušky bylo připraveno několik programů s vyšším datovým tokem.
14.7.2020, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář