Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

ViewSonic PX701-4K: nativní 4K projektor vhodný i pro hráče

28.6.2021, Jáchym Šlik, aktualita
ViewSonic uvádí na český trh nový projektor se 4K rozlišením, se kterým cílí hlavně na hráče, ale radost by mohl udělat i filmovým fanouškům. Za rozumnou cenu nabídne nízkou vstupní odezvu, podporu HDR, vysoký jas a snadnou instalaci.
Na trh zamíří další projektor s nativním 4K Ultra HD rozlišením (3840 x 2160 pixelů), který nepotřebuje využívat technologii pro posun pixelů. Společnost ViewSonic oznámila model PX701-4K, který je označován jako projektor pro domácí kino. Marketingové materiály ovšem cílí hlavně na hráče, které by projektor mohl zaujmout z několika důvodů. Patří mezi ně velmi rychlá odezva na vstupu 4,2 ms (při maximálním rozlišení 1080p) a obnovovací frekvence 240 Hz. Tím by mělo být eliminováno rozostření nebo zasekávání obrazu. Projektor zvládne vytvořit obraz o úhlopříčce až 300 palců, ale optimálních výsledků dosáhnete při 100 palcích – projektor musí být v takovém případě vzdálen přibližně tři metry od projekční plochy.

 
PX701-4K dosahuje solidního jasu 3 200 ANSI lumenů a podporuje vysoký dynamický rozsah (pravděpodobně prostřednictvím formátů HDR10 a HLG). Kromě pěti přednastavených barevných profilů si může uživatel vytvořit své vlastní nastavení pomocí funkce vColorTuner. Vytvořený profil v cloudu potom použije na svém projektoru, případně jej může sdílet s ostatními. Stejně tak lze stáhnout profily vytvořené někým jiným a doladit si je podle vlastních preferencí. ViewSonic také implementoval svou proprietární technologii SuperColor, která by měla vylepšovat kvalitu barev v jasném i tmavém prostředí.
 
 
Lampa v modelu PX701-4K by díky režimu SuperEco+ měla dosahovat prodloužené životnosti z 15 tisíc hodin na 20 tisíc hodin. To znamená, že pokud budete projektor používat v průměru čtyři hodiny denně, vydrží lampa fungovat 13 let. Projektor neobsahuje operační systém s podporou aplikací, ale pomocí napájecího výstupu USB (5V/1,5A) lze napájet streamovací zařízení připojená přes HDMI, jako je Chromecast nebo Xiaomi Mi TV Stick. Integrován byl také 10W reproduktor. Pro snadnější instalaci je připravena horizontální a vertikální korekce lichoběžníkového zkreslení nebo nástroj Projector Warping Tool, který zajistí orvný obraz i na zakřiveném povrchu.
 
Projektor ViewSonic PX701-4K se na českém trhu prodává za cenu okolo 24 000 Kč.
 
Zdroj: Tisková zpráva