Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Video: Disney+ zakrylo nahý zadek ve filmu úpravou vlasů herečky

16.4.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Do Disney+ nepatří nahota, myslí si provozovatel této služby. Proto se rozhodl cenzurovat i scénu ze skoro 30 let starého romantické filmu. Aby herečce nebyl vidět ani kousek odhaleného pozadí, poměrně ledabyle jej zakrylo „druhými“ vlasy.
Disney+ bylo spuštěno v loňském roce jako streamovací služba pro celou rodinu. Velkou část obsahu opravdu tvoří filmy a seriály pro děti včetně kolekce klasických „disneyovek“, ale nechybí ani obsah určený také pro dospělé diváky. I v takových pořadech se ovšem provozovatel snaží upravit některé scény, aby filmy splňovaly přísná pravidla klasifikace závadnosti. Naposledy prošel cenzurou romantický snímek Žbluňk (Splash) z roku 1984. který byl natočen pro rodinný. Vypráví příběh muže, který se vrací na místo, kde jej jako malého chlapce zachránila mořská panna. A jak tomu v romantických filmech bývá, hlavní postavy se do sebe zamilují...
 
 
Jako problematická se ovšem ukázala jedna ze scén na pláži. Nahá Daryl Hannah, která hraje mořskou pannu, se po polibku s Tomem Hanksem vrhne do oceánu. Ačkoliv se tvůrci filmu snažili, aby diváci nespatřili části těla, které by dětským očím měly zůstat skryty, přesto byla podle Disney+ nezbytná cenzura, než se film objeví ve službě pro streamování videa. Ve chvíli, kdy herečka skočí do moře, by totiž pozorný divák mohl na zlomek sekundy zahlédnout její nahé pozadí. Proto byla provedena digitální úprava této scény. Konkrétně grafici rozšířili blonďaté vlasy Daryl Hannah tak, aby nevykoukl ani kousek obnaženého pozadí.
 
 
Nutno dodat, že změny by si divák při sledování filmu ani nemusel všimnout. Při zaměření pozornosti na daný detail ovšem není těžké odhalit, že video prošlo úpravou. Vlasy rozšířené pomocí počítačově generované grafiky (CGI) nevypadají příliš přirozeně a spíše se může zdát, že herečce rostou na zádech druhé vlasy. Na cenzuru ve filmu upozornila fanynka a kritička Allison Pregler na svém twitterovém účtu. Video se záhy stalo virálním a nasbíralo přes 1,2 milionu zhlédnutí. Není to ovšem poprvé, kdy se Disney před přidáním filmu nebo seriálu do své streamovací platformy přistoupilo k cenzuře. Editaci neunikly dokonce ani Star Wars, z řady snímků potom bylo odstraněno vulgární slůvko „fuck“.
 
Před přehráním některých pořadů proto Disney+ přidalo upozornění, že některé scény byly ze specifických důvodů upraveny.