Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Video business má přestat používat DRM

22.7.2009, Radek Jahoda, Aktualita
Podle studie společnosti In-Stat se DRM míjí účinkem a filmový průmysl se má raději soustředit na změnu obchodního modelu než na poněkud neúspěšný a komplikovaný boj proti ilegálnímu stahování.
Americké domácnosti, připojené k internetu, stáhnou ročně na 14 miliard filmů, z nichž 12 miliard je nelegálních, většinou z P2P sítí. Pokud by došlo k migraci z P2P sítí k legálnímu stahování, přineslo by to filmovému průmyslu ročně 1,4 miliardy dolarů a další 1,1 miliarda na reklamách.

In-Stat slovy svého analytika Keith Nissena doporučuje, že je třeba najít nový obchodní model, který by oslovil zákazníky, a dokázal alespoň malou část uživatelů P2P sítí přesměrovat k legálnímu stahování. Jeho slova potvrzuje i obchodní úspěch levných DVD, které jsou všude ve světě ohromně oblíbené. Ovšem vydávají se pouze starší tituly, takže k omezení stahování novinek nedošlo.


Zdroj obrázku: crunchgear

Mělo by dojít k nové analýze DRM technologií včetně ochran proti kopírování, podmíněného přístupu a watermarků, analýze chování uživatelů internetu a způsobu jeho využití a posunu k jinému obchodnímu modelu. S tímto problémem se potýkal i hudební průmysl, který svou bitvu prohrál, a přesunuje se (nebo spíše již přesunul) k prodeji skladeb bez DRM, pouze označkovaných watermarkem pro možnost dohledání zdroje skladby. Stejně tak se značně posunulo vnímání nosiče informací, který již je považován hlavně mladými lidmi za zbytečný.

Zdroj: In-Stat