Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

V sobotu bude ukončen proces digitalizace

28.6.2012, Jan Vítek, aktualita
Zástupci Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání v ČR (NKS) oznámili, že 30. 6. 2012, tedy tuto sobotu, bude zakončen dlouholetý proces digitalizace televizního vysílání v ČR. To znamená, že budou vypnuty i poslední analogové vysílače...
Proces vypínání analogových televizních vysílačů přitom začal již v roce 2009 a jeho rozprostření do několika let bylo nutné kvůli nedostatečnému počtu volných frekvencí pro celoplošné spuštění digitálního vysílání i kvůli nutnosti koordinovat mnoho zainteresovaných subjektů.

Doprovod pro přechod na digitální vysílání zajistila informační kampaň, kterou v průzkumu označilo 61% obyvatel za dobrou a 33% za velmi dobrou. Již před termínem vypnutí zemského analogového televizního vysílání v daných oblastech tak přešlo na digitální příjem na 94% obyvatel.

Nyní jsme se tak dostali do stavu, kdy oproti čtyřem celoplošným televizním programům (ČT1, ČT2, Nova, Prima) můžeme přijímat tři celoplošné multiplexy s více něž 10 programy. Další jsou pak vysílány regionálně a v Praze, Brně a Ostravě je navíc k dispozici 4. multiplex s programy ve vysokém rozlišení, který se má rozšířit i do dalších lokalit. Multiplex 1 dnes pokrývá 99,9 % obyvatel, multiplex 2 pak 99,8 % a multiplex 3 chytí 96,3 % lidí.

S koncem procesu digitalizace současně skončí i činnost NKS vedený národním koordiánotrem Zdeňkem Duspivou.

Zdroj: TZ Digitalizace