Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

V roce 2020 bude 200 stanic vysílat ve 4K

28.10.2013, Pavel Zubatý, aktualita
Rozlišení 4K UHD má potenciál mainstreamu. Tvrdí to agentura IHS, podle níž bude v roce 2020 na celém světě přes 200 stanic vysílajících v tomto formátu. Své diváky si najdou ve 140 milionech domácností. Magická tisícovka má padnout 5 let nato.
V roce 2020 má být na celém světě přes 200 stanic vysílajících v rozlišení 4K Ultra HD. Své diváky si najdou ve 140 milionech domácností. Stojí tak v nejnovější zprávě oddělení pro elektroniku a média společnosti IHS. Agentura dále tvrdí, že v roce 2025 bude počet 4K stanic atakovat magickou tisícovku. Vyplnění této předpovědi by znamenalo daleko rychlejší rozšíření UHD, než tomu bylo v případě „standardního“ HD. To se ostatně širšího rozšíření dočkalo až po roce 2005, alespoň co se týče placených kanálů. To je více než 15 let od oficiálního uznání standardu v roce 1990.4K jako mainstream? Podle IHS otázka příští dekády.
Zdroj: BroadbandTVnews


Rychlé rozšíření má být způsobeno jak širokou dostupností 4K Ultra HD televizorů, tak nástupem placených UHD kanálů. Jejich obsah bude distribuován s využitím speciálních set-top boxů. S rozšířením Ultra HD dojde po čase k tomu, že operátoři placené televize začnou vypínat standardní vysílání formátu MPEG-2. Tím se uvolnění místo pro nové HD a UHD kanály a nejspíš dojde k ještě rychlejšímu šíření ultra-vysokého rozlišení.Pokles cen 4K televizorů bude jedním z faktorů tohoto šíření


Dnešní snahy výrobců televizorů jsou podle IHS jedním z motorů tohoto šíření. Jeho rychlost ovlivní pokles ceny 4K obrazovek s úhlopříčkou od 70 palců výše. Poskytování nativního 4K obsahu začne být rentabilní až v době, kdy budou 3 % domácností vlastnit UHD televizi. Ve Spojených státech k tomu dojde nejdřív v r. 2017. Další země budou následovat v následujícím roce. Oproti Full HD má formát Ultra HD jednu klíčovou výhodu: technologii kodeku HEVC/h.265. Už nyní je možný streaming 4K videa přímo do domu zákazníkova. U jeho předchůdce bylo něco takového dlouho nemyslitelné (změnu přinesl až MPEG-4/AVC/h.264).

Chybí jen set-top boxy, které budou kompatibilní s kodekem HEVC. Právě ty mají být trumfem v rukávu operátorů placené televize, který jim umožní vysílat ve 4K. V průběhu následujících let tak dojde nejen k rozšíření 4K, ale i následnému vypínání MPEG-2 vysílání. Tím se uvolní přenosové pásmo, které bude možné využít i pro nové Ultra HD kanály. Tento scénář se týká sítí placené televize, v případě běžného terestrického vysílání jde samozřejmě o hudbu vzdálenější budoucnosti.

Jednou z prvních vlaštovek bude původem americký Netflix, který ve 4K začne streamovat už příští rok. Do roku 2018 bude toto vysílání rentabilní pro mnoho velkých poskytovatelů placené televize (velkých z hlediska celého světa). Jednou z možných strategií bude Ultra HD jako nadstandard základního placeného vysílání ve Full HD.

Zdroj: HDTVtest