Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

V online službě Aerovod budou dostupné filmy před premiérou v kinech

30.3.2021, Jáchym Šlik, aktualita
I česká platforma Aerovod začíná experimentovat se včasnými online premiérami filmů. Zavádí nový model Premium VOD, v rámci kterého nabídne některé snímky dokonce před uvedením v kinech. Začne s českým dramatem Služebníci.
V důsledku pandemie koronaviru došlo vloni k zásadním změnám při uvádění filmů do kin. Některé snímky se objevily rovnou na internetu, jiné měly souběžnou premiéru online a na stříbrném plátně. Této příležitosti se chopily zahraniční služby pro streamování videa, jako jsou Disney+ a HBO Max. Nyní se podobný model dostává i do Česka – dokonce v ještě revolučnější podobě. Platforma Aerovod, které se zaměřuje především na artovou a evropskou produkci, oznámila nový model Premium VOD. V rámci něj bude vybrané filmy uvádět v exkluzivní předpremiéře online a až následně v kinech.
 
 
Jako první si tuto novinku vyzkouší s filmem Služebníci od režiséra Ivana Ostrochovského. Toho historické drama vypráví příběh dvou studentů bohoslovecké fakulty v období 80. let, kteří se setkávají s neutěšenými poměry v tehdejší kolaborující katolické církvi. Snímek byl poprvé uveden v soutěžní sekci na festivalu Berlinale. Mezi další úspěchy patří vítězství na loňském ročníku Febiofestu či nominace na Evropské filmové ceny. Ve filmu se objeví nejen slovenští herci Samuel Skyva, Samuel Polakovič a Vladimír Strnisko, ale také Vlad Ivanov z Rumunska (4 měsíce, 3 týdny a 2 dny). Služebníci měli mít premiéru v kinech již dříve, ale plány překazilo uzavření kinosálů v rámci protikoronavirových opatření.
 
 
I to je jeden z důvodů, proč Aerovod nabídne neobvyklý způsob premiéry filmu. Služebníci budou dostupní online po dobu 14 dnů, a to od 1. dubna do 15. dubna 2021. Prozatím není jasné, kolik diváci zaplatí za přehrání, ale bude to více, než kolik stojí ostatní filmy. Provozovatel ovšem slibuje slevu pro předplatitele. Aktuálně nabízí Aerovod možnost předplatného (SVOD) ve stylu Netflixu, nebo jednorázového stahování a streamování filmů (TVOD). Předplatné stojí 150 Kč měsíčně, ale nezahrnuje celou databázi. Za přehrání zaplatí diváci obvykle 65 Kč, stažení potom vyjde na 110 Kč nebo více.
 
Historické drama Služebníci se objeví na stříbrném platně po znovuotevření kin. Distributorem snímku je společnost Aerofilms, která patří stejnému vlastníkovi jako služba Aerovod.
 
Zdroj: Tisková zpráva