Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Úprava TV karty AVERTV GO 007 pro připojení kompozitního videosignálu

9.1.2006, MTranzistor, návod
Jednou jsem si chtěl vybrat levnou kartu pro zachytávání videa a podíval se do recenzí. Mezi favority patřila právě AVERTV GO 007. V recenzích bylo popsáno, že má S-Video i kompozitní vstup. Ale ouha. Kartu jsem koupil a bylo to trochu jinak..
Od recenze se nepatrně lišila. Její výhodou bylo, že není potřeba propojovat tuto kartu se zvukovkou. Ale chyběl tomu kompozitní videovstup. I když dnes již nepovažuju toto za nutné, neboť budoucnost patří DVD rekordérům a digitálním kamerám a svoji starou Hi8 připojím přes S-Video, přesto mám pár filmů na klasických videokazetách a v plánuju, že si je příležitostně převedu na X-Vidy. Tolik k úvodu pro motivaci.

Karta obsahuje čip, který je schopen s vhodným ovladačem přijímat kompozitní signál přes S-Video konektor. Nechápu proč, ale výrobci tuto možnost zřejmě úmyslně zablokovali, neboť jak jsem se díval do ovladačů a INF souborů, viděl jsem celkem 5 možností pro video (TV, S-Video1, Kompozitní1, S-Video2 a kompozitní2). Bohužel však nejsem tak dobrý programátor abych naprogramoval správný ovladač a tak si musím vyjít se stávajícím. Ten zobrazuje celkem 3 možnosti v programech určených pro zachytávání videa (TV, S-Video1 a Kompozitní2). Teď jde o to, kde se ten kompozitní 2 skrývá na desce.



Na obrázku je celá grafická karta a červeně je vyznačena část s několika rezistory a kondenzátory. Jak je vidět dva signály z konektoru S-Video jdou právě na tyto rezistory a pak dále do hlavního čipu. A také je tam jakási testovací ploška, která vede z čipu na rezistor s přesně stejnou hodnotou jako ty dva, kde vede S-Video (odpory 18 ohmů - označené kódem 180).



A na tuto testovací plošku jsem zkusil přivést testovací videosignál (protože se zdálo, že to je to co hledám). Předpoklad se potvrdil a mohl jsem tedy přistoupit k definitivnímu připojení konektoru.

Co k tomu budeme potřebovat:

    • Mikropáječku (v případě nutnosti a velké zkušenosti lze použít i trafopájka s vhodným hrotem - ne kopytem)
    • cín a kalafunu nebo jiné tavidlo
    • Stíněný kablík pro videosignál
    • Konektor (samice) na kompozitní video vstup
    • Vrtačku a vrtáky
    • Doporučuji tavné lepidlo pro fixaci kablíku
Nejdříve si označíme místo pro vyvrtání díry pro konektor videovstupu a odmontujeme přední panel TV-Karty.



Potom vyvrtáme díru a vsadíme konektor. Ke konektoru připájíme stíněný kablík. A konektor zašroubujeme. Pokud to nejde a je možnost část krytky konektoru uříznout jako v mém případě, řezejte, pak už to bude držet bez problémů. V případě probémů je možno použít vteřinové lepidlo, ale jen mezi konektor a přední panel. Krytku zašroubujte až po zatvrdnutí lepidla.



Potom zase přední panel přišroubujeme a stíněný kablík připájíme. Nejdříve si připravíme vhodnou délku vodičů (jak vnitřní vodič tak stínění) a tyto pocínujeme. Teprve poté připájíme nejdříve stínění, které bude celý kabel držet. Vhodně ohneme vodič, aby se nám dotýkal testovací plošky a velmi velmi krátce zapájíme. Pozor, kabel nesmí být namáhaný, protože ploška je malá a hrozí její odlepení od plošného spoje. Kdo si netroufá, může zkusit připájet střední vodič přímo na rezistor. Ještě jednou velmi krátce pájet, kabel nesmí být namáhaný a musí se přirozeně dotýkat (tak ho sformujeme před pájením plošky) testovací plošky. U pájení stínění není třeba zvláštní obezřetnosti.



A ještě detail s odpory:



A na závěr můžeme zafixovat kablík tavným lepidlem. Úprava je hotova.



A můžeme po instalaci karty ve VirtualDubu nebo jiném videoprogramu vesele nahrávat. Ale AVERTV program furt odmítá fungovat jak má a je blokovaný jen na S-Video a TV. Ale dá se to obejít. V adresáři Windows je soubor AVERTV.INI, ve kterém je nastaveno HasEXT=0. A tady je blokace. Stačí toto přepsat na jedničku. Ale je v tom čert, ono se to pokaždé zruší a vždy se to nastaví na 0. A tak je nutno tento soubor udělat ReadOnly, což zamezí přepsání. Pokud obě tyto věci uděláme ještě je tady další zádrhel - blokace programu je dost hnusná, ale ne dokonalá kompozitní videovstup nelze vybrat tlačítkem výběru vstupu (zde se přepíná pouze mezi S-Video a TV) ale v setupu to normálně jde (zobrazí se všechny 3 položky: S-Video, TV a kompozitní). Takže jděte do Setup a nastavte Kompozitní vstup a ono to pojede bez problémů. Tam to zablokovat naštěstí zapomněli.

A že to funguje je tu i fotka monitoru (signál přiváděn z kompozitního výstupu videokamery)




No a úpravou jsme samozřejmě přišli o záruku, ale u tak levné TV-Karty když funguje pár měsíců bez poruchy čert to vem...