Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Trh s video zábavou loni rostl o 24 %, mohou za to otevřená kina i streamování

25.3.2022, Milan Šurkala, aktualita
Trh s video zábavou loni rostl o 24 %, mohou za to otevřená kina i streamování
Rok 2021 byl ve znamení oživení trhu s video zábavou. Mohlo za tom především otevření kin po koronavirové pandemii, hodně si ale polepšila i digitální zábava, tedy např. streamovací služby. Naopak fyzické nosiče opět zaznamenaly další pád.
Motion Picture Association vydala zprávu o stavu trhu s video zábavou za rok 2021. Celkově šlo o 99,7 mld. USD, což je oproti roku 2020 nárůst téměř o 24 %. Takto vysoký nárůst byla ale způsoben především koronavirovou pandemií a omezeními z roku 2020. Kina šla totiž skoro na dvojnásobek, z 11,8 mld. vyskočila na 21,3 mld. USD (+80,5 %). Jenže by se také slušelo říci, že v letech 2017 až 2019 to bylo mezi 41 až 42,3 mld. USD, takže jsme jen na polovině toho, co bylo běžné před několika lety.
 
Domácí kino
ilustrační obrázek, autor: PascalSijen, CC BY 2.0, přes Wikimedia Commons
 
Dost se dařilo i digitální formě, např. streamovacím službám. Ty si polepšily z 60,7 mld. na 71,9 mld. USD a tvoří zhruba 72 % všech příjmů trhu. Naopak asi nikoho nepřekvapí, že prodeje fyzických nosičů s videem jen paběrkují a několik let po sobě klesají. Pro tentokrát to byl pád z 8,0 na 6,5 mld. USD.
 
Vývoj příjmů z trhu s video zábavou
 
Zajímavě ale vypadá statistika tehdy, když se sem přidá i placená televize. Tam pak hovoříme o celkovém trhu 328,2 mld. USD (+6,2 %), přičemž televize tvoří 228,5 mld. USD. Značnou část z toho tvoří práva na sportovní přenosy.
 
Vývoj příjmů z trhu s video zábavou
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.