Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Trade Show: novinky ze světa LED produktů

19.7.2011, Tomáš Mejzlík, aktualita
Nedávný festival světelné techniky na Tajvanu přinesl celou řadu novinek na poli svítivých diod. přímo na Tajvanu sídlí mnoho velkých výrobců LED produktů a po Japonsku je pravděpodobně druhou největší „LED“ velmocí.
V aktualitě se zaměříme na tamní čtyři společnosti a jejich novinky: Epistar, Everlight, Lextar Electronics a Lite-on Technology.


Epistar


Epistar přišel s kombinací červených a modrých čipových LED destiček do svítidel s vysokou barevnou teplotou. Kombinací dvou červených a dvou modrých destiček (kterými při napětí 140 V teče proud 20 mA) údajně výrobce dosáhl maximální efektivity 120 lm/W a CRI (color rendering index) dosáhl na hodnotu 90. Epistar uvedl, že se testovací kousky v malém množství už expedují nyní v červenci a ostrý prodej plánuje na září 2011.


Pomocí modrých a červených LED čipů dosáhl výrobce úctyhodného CRI 90.

Velikost červených destiček HA40 je 1,016 × 1,016 mm a modrých HV45 1,143 × 1,143 mm. Do roku 2013 výrobce plánuje uvést svítidla s efektivitou 150 lm/W.


Everlight


Everlight předvedl produkty s COB (chip on board). Oproti Epistaru na destičky nasadil mnoho LED čipů, nikoliv jen jeden. Výhodou tohoto řešení je rozšíření světelného pole svítidel.

Výrobce předpokládá, že bude brzy moci nabídnout zajímavou cenu. Údajně bude k dispozici 200lm osvětlení za 1 USD. Žárovky s COB by měly nahradit dnes běžné 40W a 60W edisonovky, kterým podle nařízení Evropské unie odzvoní 1. 9. 2011. Efektivita těchto žárovek je zatím 95 lm/W, barevná teplota 3000 K a CRI dosahuje hodnoty 85. Hromadná výroba začne letos v průběhu léta.


Lextar Electronics


Lextar Electronics demonstroval softwarovou aplikaci běžící na operačním systému Android 3.0, která slouží k ovládání světla. Aplikace umožňuje měnit jas a barevnou teplotu od 2700 do 6000 K. Také disponuje možností přednastavit jas a barevnou teplotu do profilů – ty pak mohou být použity pro různé typické situace jako je sledování TV, čtení, nebo poklidné večerní klábosení.


Svítidla Lextar řízená dálkově pomocí aplikace pro Android (v tomto případě byla použita Motorola Xoom).

Druhou novinkou tohoto výrobce na festivalu Trade Show byla fluorescenční lampa trubicového typu určená pro japonský trh. Koresponduje s bezpečnostními normami v Japonsku JEL801. Trubice má hmotnost 220 g a světelnou efektivitu 100 lm/W.


Trubicová LED svítidla na první pohled vypadají stejně jako klasické zářivky.

Lextar již zahájil sériovou výrobu některých modelů trubicových LED svítidel. O tom, pro jakého koncového zákazníka jsou výrobky určeny, se spekuluje, údajně by mohlo jít o firmu Mitsubishi.


Lite-on Technology


Společnost Lite-on Technology představila produkty založené na stejném základu jako Everlight – tedy s COB. Dosáhla s nimi údajně však výborné efektivity, která může dosáhnout až 168 lm/W při použití správného LED čipu. Začátek sériové výroby je naplánován na září 2011.


Žárovka najde díky nabíjecí baterii uplatnění i jako kapesní svítilna.

Lite-on zde také ukázal LED žárovku oceněnou cenou iF design award, která je vybavena baterií a může být tak použita i jako kapesní svítilna.
Zdroj: techon.nikkeibp