Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Toshiba - „nulový“ příkon ve stand-by režimu

30.6.2011, Pavel Zubatý, aktualita
Když vypnuto, tak opravdu vypnuto... Moderní spotřební elektronika má tu hezkou vlastnost, že ji není nutné vypínat úplně, ale lze ji „vypnout“ do tzv. stand-by režimu. To však znamená, že přístroj spotřebovává určité množství energie. Toshiba to chce změnit.
Japonský výrobce Toshiba 15. června ohlásil vývoj LCD TV a rekordéru Blu-ray disků s téměř nulovou spotřebou v režimu stand-by (ten nastane např. po vypnutí televizoru přes ovladač). Na trh se pak tyto přístroje mají dostat ještě během tohoto fiskálního roku. Této nulové spotřeby uspaných prototypů se dosáhlo využitím čipu nazvaného „Eco Chip“. Ten si uchovává určitou dávku elektřiny v kondenzátoru, což přístroji umožňuje přejít do/z režimu stand-by.


Modely LCD TV a Blu-ray rekordéru nově vyvíjených Toshibou.

Eco Chip slouží vpodstatě jen k zapínání/vypínání mechanického relé, které existuje mezi přívodní šňůrou a obvody zdroje napětí v rámci vlastního těla spotřebiče. Ve stavu stand-by je toto mechanické relé vypnuto, čímž se neliší od skutečného, totálního vypnutí. Eco Chip pak rozpozná signál pocházející z dálkového ovladače a znovu spustí zdroj napětí, čímž probudí přístroj k životu. Spotřeba samotného Eco Chipu má přitom činit pouhých 150 μW. Každých 12 hodin ve stand-by režimu se pak musí nabíjet. Na 5 minut proto spustí zdroj proudu a čerpá 0,13 Wh.


Eco Chip – jádro pudla.

Pro televizory řad Regza navíc Toshiba vyvíjí Androidovou aplikaci „RZ Power-Saving Remo“, která umožňuje snížit spotřebu těchto přístrojů. Tato utilita umožňuje buď automaticky, nebo manuálně nastavit úsporný režim, přičemž využívá údajů předpovídajících spotřebu (Electricity Forecast) i měření úspor elektřiny (Power Consumption Meter). Ty do přístrojů s OS Android (inteligentní mobily a tablety) poskytuje firma Yahoo! Japan Corp.¨


Aplikace RZ Power-Saving Remo na Tablet PC a Smartphone.

Tato bezplatná aplikace by měla být uvolněna v půlce července, bude ji možné nainstalovat na všechny přístroje s Androidem a měla by být kompatibilní s Regza ZG2, Z2, ZP2, stejně jako s budoucími modely televizorů Toshiba.

Zdroj: Nikkei