Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Toshiba 55ZL2 - bez brýlí a v 4k × 2k

15.9.2011, Pavel Zubatý, aktualita
Není žádným tajemstvím, že japonská společnost Toshiba má v plánu uvedení plnohodnotných 3D LCD televizorů, které nepotřebují brýle. Na IFA 2011 však byl představen 55“ model s rozlišením 4k × 2k, který se má objevit už v prosinci.
Nová Toshiba 55ZL2 bude nejen schopná 3D zobrazení bez brýlí, ale její 55“ LCD panel bude mít úctyhodné rozlišení 4k × 2k neboli 3840 × 2160 pixelů. K představení televizoru došlo na tiskové konferenci, která předcházela veletrhu IFA 2011 (největšímu evropskému veletrhu spotřební elektroniky, jenž probíhal od 2. do 7. září v německém Berlíně). Lákavě pak vypadá i prosincové uvedení v Evropě (Japonci si přitom budou muset počkat až do března 2012). Má to však takový „nepatrný“ háček... Celá tato legrace bude stát jak rodinné auto neboli 8000 euro (kolem 200 000 Kč). Bezbrýlová 3D TV je podle Toshiby špičkovou kategorií 3D TV, která má na evropském televizním trhu zvednout hodnotu značky.


Máte v garáži Ferrari, Lamborghini nebo třeba Bentley? Pokud ano, tak už v prosinci můžete mít 55" 3D TV bez brýlí.


Stereoskopická obrazovka využívá lentikulární metody. Při této technologii jsou lentikulární čočky seřazeny před samotným LCD panelem a vytvářejí tak paralaxu mezi snímky určenými levému a pravému oku. Pozorovacích úhlů je přitom devět. Samozřejmostí je přepínání mezi režimem 3D a 2D. Přístroj navíc umožňuje převod FullHD (1920 × 1080 px) videa na 4k × 2k se znatelným zlepšením kvality. Využívá se přitom mnohonásobné zvětšovací technologie, která využívá Cevo Engine (obrazový procesor vyvinutý Toshibou).

Další funkcí je Face Tracking (sledování obličeje). Součástí televizoru je kamera (umístěná vpředu), která sleduje umístění diváka a podle toho upravuje optimální pozorovací úhel. Pro spuštění této funkce je potřeba pouhý stisk tlačítka na dálkovém ovladači. Na veletrhu IFA 2011 pak byl k vidění prototyp, který přehrával 3D video, video zrovna natáčené 4k × 2k kamerou společnosti JVC Kenwood Corp a obrázky velikosti 8 megapixelů.

Zdroj: TechOn