www.tvfreak.cz
>
>

Tisk OLED panelů se rozbíhá ve velkém. Nejprve zamíří do monitorů

Tisk OLED panelů se rozbíhá ve velkém. Nejprve zamíří do monitorů
, , aktualita
Společný podnik několika výrobců JOLED oznámil zahájení masové výroby tištěných panelů OLED. Díky nižším výrobním nákladům umožní uvést na trh více OLED monitorů, a to pod označením „OLEDIO“.
K oblíbeným
reklama
O tištěných OLED displejích slýcháváme již řadu let. Nyní se ovšem ze stádia prototypů v různých fázích poprvé dostávají do finálních produktů. JOLED (Japan OLED), společný podnik firem Sony, Panasonic a Japan Display, byl založen v roce 2015 a vloni získal významnou investici z Číny od výrobce panelů CSOT, dceřiného podniku TCL. Tištěné OLED panely byly testovány v mnoha typech zařízení – od mobilních telefonů až po televizory. Prvním spotřebitelským produktem, který bude tuto technologii využívat, se nakonec stanou počítačové monitory.
 
 
JOLED v tiskové zprávě informoval o „první hromadné výrobě OLED displejů metodou tisku“. Na trhu se tato technologie objeví pod obchodním označením „OLEDIO“. Společnost bude výrobcům dodávat OLED displeje v úhlopříčkách 10 až 32 palců, které budou kromě počítačových monitorů určeny také pro infotainmenty v autech, lékařské monitory a další aplikace. V současné době najdeme na oficiálních stránkách JOLED zmínky o třech displejích s úhlopříčkami 22, 27 a 32 palců. Všechny varianty mají rozlišení 4K, kontrastní poměr 1 000 000:1 a maximální jas až 540 nitů.
 
Zatímco při výrobě běžného panelu OLED je využívána pára, JOLED k nanášení materiálu místo toho používá inkoustový tisk. Tento způsob by měl být jednodušší a především levnější, což by se mohlo příznivě projevit v koncové ceně produktu. Tištěné OLED displeje navíc používájí barevnou matici RGB, která by měla poskytovat věrnější barvy než technologie používaná v současných OLED panelech od LG Display. Jednou by tedy OLEDIO mohlo nahradit i současné televizní panely, což je právě hlavní cíl uzavřeného partnerství s TCL.
 
 
JOLED vyvíjí tištěné OLED displeje od roku 2017 a o dva roky později firma zahájila zkušební výrobu. Přechod k sériové produkci je tedy krokem, který musel dříve či později přijít. Japonská firma EIZO v roce 2019 poprvé využila displej od JOLED, ale to se ještě jednalo o zkušební výrobu. Jedním z prvních odběratelů bude firma LG Electronics, která letos představila 27" a 32" OLED monitory.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Sony představuje televize Bravia XR A95K s technologií QD-OLED Sony představuje televize Bravia XR A95K s technologií QD-OLED
Sony představilo svou první QD-OLED televizi Bravia XR A95K. Ta má kombinovat vysoký kontrast OLED technologie s vysokým jasem typickým pro QLED. V podstatě tak jde o QLED s OLED podsvícením.
12.1.2022, aktualita, Milan Šurkala
Vizio uvádí herní televize M-Series, zvládnou až 240 Hz Vizio uvádí herní televize M-Series, zvládnou až 240 Hz
Vizio přichází na trh s novými herními chytrými televizemi M-series Quantum X LCD TV. Ty se mají pochlubit možností dosáhnout až 240Hz obnovovací frekvence, chybět nebude ani funkce variabilní frekvence (VRR).
11.1.2022, aktualita, Milan Šurkala
Hisense uvádí nové televize vrcholící řadou U9H se 120 Hz a Mini LED Hisense uvádí nové televize vrcholící řadou U9H se 120 Hz a Mini LED
Společnost Hisense také představila na veletrhu CES 2022 několik novinek. Ukázala prémiové modely řad U9H, U8H, U7H a U6H, nicméně nezapomněla ani na cenově příznivější modely A7H, A6H a A4H.
9.1.2022, aktualita, Milan Šurkala
Samsung uvedl Neo QLED se 144 Hz a 99" model s MicroLED Samsung uvedl Neo QLED se 144 Hz a 99" model s MicroLED
Na CES 2022 představila společnost Samsung i další nové produkty. Jsou mezi nimi chytré televize Neo QLED, které budou vrcholit modelem s 8K rozlišením a frekvencí 144 Hz, zajímavostí jsou i televize s MicroLED.
8.1.2022, aktualita, Milan Šurkala
LG uvedlo nové OLED TV: svou nejmenší 42" C2 a naopak největší 97" G2 LG uvedlo nové OLED TV: svou nejmenší 42" C2 a naopak největší 97" G2
LG uvedlo na veletrhu CES 2022 spoustu nových televizí. Mezi nimi se dá najít i několik zajímavostí. OLED televize výrobce budou nově k dispozici v ještě menší 42" úhlopříčce a naopak v ještě větší, 97".
7.1.2022, aktualita, Milan Šurkala