Recenze  |  Aktuality  |  Články
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie  |   Svět mobilně

Tisk OLED panelů se rozbíhá ve velkém. Nejprve zamíří do monitorů

, , aktualita
Společný podnik několika výrobců JOLED oznámil zahájení masové výroby tištěných panelů OLED. Díky nižším výrobním nákladům umožní uvést na trh více OLED monitorů, a to pod označením „OLEDIO“.

O tištěných OLED displejích slýcháváme již řadu let. Nyní se ovšem ze stádia prototypů v různých fázích poprvé dostávají do finálních produktů. JOLED (Japan OLED), společný podnik firem Sony, Panasonic a Japan Display, byl založen v roce 2015 a vloni získal významnou investici z Číny od výrobce panelů CSOT, dceřiného podniku TCL. Tištěné OLED panely byly testovány v mnoha typech zařízení – od mobilních telefonů až po televizory. Prvním spotřebitelským produktem, který bude tuto technologii využívat, se nakonec stanou počítačové monitory.
 
 
JOLED v tiskové zprávě informoval o „první hromadné výrobě OLED displejů metodou tisku“. Na trhu se tato technologie objeví pod obchodním označením „OLEDIO“. Společnost bude výrobcům dodávat OLED displeje v úhlopříčkách 10 až 32 palců, které budou kromě počítačových monitorů určeny také pro infotainmenty v autech, lékařské monitory a další aplikace. V současné době najdeme na oficiálních stránkách JOLED zmínky o třech displejích s úhlopříčkami 22, 27 a 32 palců. Všechny varianty mají rozlišení 4K, kontrastní poměr 1 000 000:1 a maximální jas až 540 nitů.
 
Zatímco při výrobě běžného panelu OLED je využívána pára, JOLED k nanášení materiálu místo toho používá inkoustový tisk. Tento způsob by měl být jednodušší a především levnější, což by se mohlo příznivě projevit v koncové ceně produktu. Tištěné OLED displeje navíc používájí barevnou matici RGB, která by měla poskytovat věrnější barvy než technologie používaná v současných OLED panelech od LG Display. Jednou by tedy OLEDIO mohlo nahradit i současné televizní panely, což je právě hlavní cíl uzavřeného partnerství s TCL.
 
 
JOLED vyvíjí tištěné OLED displeje od roku 2017 a o dva roky později firma zahájila zkušební výrobu. Přechod k sériové produkci je tedy krokem, který musel dříve či později přijít. Japonská firma EIZO v roce 2019 poprvé využila displej od JOLED, ale to se ještě jednalo o zkušební výrobu. Jedním z prvních odběratelů bude firma LG Electronics, která letos představila 27" a 32" OLED monitory.
 


reklama
reklama