Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Tisk OLED panelů se rozbíhá ve velkém. Nejprve zamíří do monitorů

31.3.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Společný podnik několika výrobců JOLED oznámil zahájení masové výroby tištěných panelů OLED. Díky nižším výrobním nákladům umožní uvést na trh více OLED monitorů, a to pod označením „OLEDIO“.
O tištěných OLED displejích slýcháváme již řadu let. Nyní se ovšem ze stádia prototypů v různých fázích poprvé dostávají do finálních produktů. JOLED (Japan OLED), společný podnik firem Sony, Panasonic a Japan Display, byl založen v roce 2015 a vloni získal významnou investici z Číny od výrobce panelů CSOT, dceřiného podniku TCL. Tištěné OLED panely byly testovány v mnoha typech zařízení – od mobilních telefonů až po televizory. Prvním spotřebitelským produktem, který bude tuto technologii využívat, se nakonec stanou počítačové monitory.
 
 
JOLED v tiskové zprávě informoval o „první hromadné výrobě OLED displejů metodou tisku“. Na trhu se tato technologie objeví pod obchodním označením „OLEDIO“. Společnost bude výrobcům dodávat OLED displeje v úhlopříčkách 10 až 32 palců, které budou kromě počítačových monitorů určeny také pro infotainmenty v autech, lékařské monitory a další aplikace. V současné době najdeme na oficiálních stránkách JOLED zmínky o třech displejích s úhlopříčkami 22, 27 a 32 palců. Všechny varianty mají rozlišení 4K, kontrastní poměr 1 000 000:1 a maximální jas až 540 nitů.
 
Zatímco při výrobě běžného panelu OLED je využívána pára, JOLED k nanášení materiálu místo toho používá inkoustový tisk. Tento způsob by měl být jednodušší a především levnější, což by se mohlo příznivě projevit v koncové ceně produktu. Tištěné OLED displeje navíc používájí barevnou matici RGB, která by měla poskytovat věrnější barvy než technologie používaná v současných OLED panelech od LG Display. Jednou by tedy OLEDIO mohlo nahradit i současné televizní panely, což je právě hlavní cíl uzavřeného partnerství s TCL.
 
 
JOLED vyvíjí tištěné OLED displeje od roku 2017 a o dva roky později firma zahájila zkušební výrobu. Přechod k sériové produkci je tedy krokem, který musel dříve či později přijít. Japonská firma EIZO v roce 2019 poprvé využila displej od JOLED, ale to se ještě jednalo o zkušební výrobu. Jedním z prvních odběratelů bude firma LG Electronics, která letos představila 27" a 32" OLED monitory.