Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia
Diskuze k článku: Tisíc podob HDMI
1.11.2010, Jiří Piškula, článek
Dávno jsme již přivykli tomu, že všechny lepší „mašinky“, určené k přehrávání, záznamu či příjmu audiovizuálního obsahu, bývají vybaveny rozhraním HDMI v některé z jeho možných podob. Proto nebude od věci zorientovat se v tom, co nám toto rozhraní nabízí.
jadamila | 17.2.201316:36
dobrý den, můžete mi poradit, jak zapojit dvd rekorder LG s TV, mám ho propojedný hdmi kabelem, když jsem přehrála jedno dvd šlo to v tv normálně obraz i zvuk, dala jsem jiné a šel jen obraz a zvuk je němý. tak ted nevím zda mám kupovat nějaký jiný hdmi kabel nebo to propojit jinak nebo je tam závada ­(dvd rekordér je uplně nový­).
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(1)
Egee | 15.7.201211:15
Mám BTV LG 42 PJ 650 k tomu domácí kino LG HT805TH , po propojení kabelem HDMI a vložení mnou vypáleného DVD do mechaniky, hraje tento film jen cca 35 min a pak se to vše kousne a nejde přehrát dále. Pokud tento kabel odpojím, tak přes SCART hraje bez problémů celý film. V čem je problém ?
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(1)
Magdy | 17.4.20110:26
Genius 5.1 je digitální „výrobce“ ­(nemyslím genius, myslím subwoofer­) zvuku anebo analogový? A pokud je digitální, jak do něj dostanu – prostřednictvím HDMI kabelu – onen digital zvuk? A pokud je genius analogový, jaký přístroj bych musel mít, abych pomocí HDMI kabelu získal 5.1 a více kanálový digitální zvuk? A je pro ucho ­(chápu, že pro oko ano­) rozdíl v 3D analogovém a digitálním? Jde mi o to, že z geniuse ­(který je, tuším, analogový­) mi jde 3.1 + 2 zvuk ­(tedy 2x stereo a středový, ale nikoli 5.1­), nicméně zvuk je plně dostačující jak prostorově, tak kvalitou a nemám pocit, že by digitální zvuk, navíc skutečně 5.1 ­(a více­) kanálový mohl být ­(výrazně­) lepší, ale možná ­(nejspíš?­) se pletu.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(1)
Magdy | 16.4.201123:50
HDMI výstup mám na DVD přehrávači a stejný HDMI vstup mám na TV a snad ani není podstatné, jaký druh koncovek to je, ALE je jasné, že do TV jde jen HD obraz a ­(proto­) mě zajímá, jak ­(pomocí HDMI výstupu? ten je u DVD ale jen jeden­) z DVD dostanu zvuk do 5.1 geniusu, jestliže subwoofer má krom 2.1 a 5.1 ještě 5.1­-2 vstup ­- kulatý vstup panáček. Musí mít DVD tedy ještě další výstup ­(pro 5.1 a více kanálový zvuk­), který propojím ­(jakým?­) kabelem s tím 5.1­-2? Ale k čemu je pak vlastně ten HDMI kabel pro HD obraz a až 8mi kanálový zvuk, jestliže končí v TV? Tak snad předem díky za vysvětlení
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(1)
Vlastimil Lang | 17.4.201118:35
Pozor do TV může jít přes hdmi jak obraz tak zvuk! Lze nastavit v menu dvd přehravače. Jinak ale
v tomto případě lze dostat zvuk do genusů pouze analogově a max 2 kanály ­(stereo přes RCA ­(cinch­)­- geniusy nemají digitální vstup, takže smůla... jedině koupit něco co umí převést digitální signál na analog,

http:­/­/www.maczone.cz­/gefen­-prevodnik­-tv­-digital­-audio­-dolby­-digital­-na­-analog­-audio­-l­-r­-rca_d6816.html

nebo sehnat dvd přehravač který má analogový 5.1 výstup ­(ty ale vesměs nemají podporu DTS­)
Nebo koupit ­"bedny­" který mají digitální vstup, a nebo nějaký domácí kino....

Jinak HDMI kabel nemusí nutně končit v TV, ale např jím lze teoreticky přívést vícekanálový zvuk např. do receiveru, respektive do čehokoliv co jej dokáže dekodovat.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Vlastimill Lang | 26.11.20109:00
Kabely jako takový jsou v principu stejný, obecně se dá říct že v kratších délkách do 1.5m je jedno který kabel použijete. Tedy pokud budete chtít kupříkladu propojit 3D TV s BD přehravačem s podporou 3D, v drtivé většině případů postačí i levný metrový Standard HDMI kabel :­)

Značení verze HDMI na obalech kabelů ­(a je dobře, že se to konečně ruší­) pouze značí, že výrobce garantuje, že danný kabel bude funkční při propojení zařízení uvedené verze specifikace HDMI, při danné délce kabelu.

Paradoxně např. k využití funkce ARC ­(audio return channel­) kterou přináš až specifikace 1.4 plně stačí i Standard HDMI kabel.

OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
MIDIX | 16.11.201022:36
A když mám jedno zařízení 1.3 a druhé 1.4 ­- tak jaký kabel mám použít. Asi stačí 1.3 ­- ale bude mi fungovat 1.4řka ­(i když třeba na parametrech menších?
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Jiří Piškula (58) | 18.11.201011:11
Značení verze HDMI na kabelu nemá žádnou vypovídající hodnotu o jeho schopnostech, zejména, co se šířky pásma a tedy podporovaných video formátů týče. Ode dneška je navíc takové značení kabelu zakázáno.

Zařízení s HDMI rozhraním verze 1.3 nepodporuje sdílený ethernetový kanál, což je jediný parametr související s konkrétním druhem kabelu ­(přenos 100Mb ethernetu využívá v HDMI konektoru zvláštní pin, který dříve nebyl využitý­).

V závislosti na tom, jaký formát obrazu chcete mezi zařízeními přenášet, si zvolte buď ­"Standard­" nebo ­"High Speed­" HDMI kabel. Detaily viz má odpověď jinému tazateli výše.

Závěrem jen připomínám, že skutečně není zásadní znát verzi HDMI rozhraní v přístroji, ale konkrétní funkce, které podporuje. I zmíněný ethernetový kanál je u verze 1.4 pouze možností nikoliv nutností. Vždy se proto ptejte prodejce­/výrobce, zda je Vámi požadovaná funkce zařízením podporována.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
redbiker (1) | 15.11.201015:10
takze to lze chapat, ze pro prenos signalu full hd nestaci ­"jakykoliv­" hdmi kabel, ale pouze tzv. high speed? 1080p pouze s kabelem, ktery disponuje vetsi sirkou pasma? Budou prodejci povinni zmenit oznaceni prodavanych kabelu i u nizssich verzi, tedy 1.3 a nizsich?
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Jiří Piškula (58) | 18.11.201010:59
Dle nového značení, které je povinné pro všechny kabely od 18. 11. 2010, bych Vám pro přenos formátu 1080p doporučil kabel s označením ­"High Speed HDMI Cable­" ­(garantovaná šířka pásma 340 MHz­).

Použijete­-li kabel s označením ­"Standard HDMI Cable­" ­(garantovaná šířka pásma 75 MHz­), může, avšak nemusí fungovat spolehlivě, neboť garantovaná šířka pásma na to nestačí, a je otázkou, jaké má výrobce u daného kabelu rezervy. 75 MHz stačí max. pro přenos 720p a 1080i.

Pro přenos formátu 1080p60 s 8bitovou barevnou hloubkou je potřebná šířka pásma přibližně 150 MHz.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Pista sr | 7.11.201011:01
Podla mna to navrhuju ­"Technicky pubertaci­",bez skusenosti a rozhladu.Nedivil by som sa keby uz pripravovali
HDMI 1.5 s celkom inym konektorom.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(1)
PTx (4) | 7.11.201016:08
Právě že konektoru se zatím drží statečně. To je rozhodně plus. A jestli potřebujete propojit nějaká moderní zařízení s posledním HDMI 1.4 tak si prostě přikoupíte nový kabel.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Papik | 5.11.201012:48
To se moc kravaťáci nevytáhli, že v tom udělali takový galimatyáš. Proč vymyslet standard jednoduše a průhledně hned ze začátku, kde bude vše přesně dané a ne většina jen doporučená, že. To by se v tom mohl zákazník sám snadno orientovat. Vyhodit darmožrouty a začít používat zdravý selský rozum.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(1)
SatanS (6) | 8.2.20199:24
hospodska luza vyjevila svuj nazor :­-D
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Zajímá Vás tato diskuze? Začněte ji sledovat a když přibude nový komentář, pošleme Vám e-mail.
 
Nový komentář k článku
Pro přidání komentáře se přihlaste (vpravo nahoře). Pokud nemáte profil, zaregistrujte se pro využívání dalších funkcí.