Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Tisíc podob HDMI

, , článek
Tisíc podob HDMI
Dávno jsme již přivykli tomu, že všechny lepší „mašinky“, určené k přehrávání, záznamu či příjmu audiovizuálního obsahu, bývají vybaveny rozhraním HDMI v některé z jeho možných podob. Proto nebude od věci zorientovat se v tom, co nám toto rozhraní nabízí.
Tisíc podob HDMI
Kapitoly článku:

Druhy datových kanálů


HDMI rozhraní využívá k přenosu dat čtyři druhy komunikačních kanálů: TMDS, DDC a volitelné CEC, HEC.
  • kanálem TMDS (Transition Minimized Differential Signaling) jsou přenášena obrazová, zvuková a doplňková data,
  • kanál DDC je využíván zdrojovým zařízením k rozpoznání vlastností připojeného přijímače (spotřebiče) HDMI signálu,
  • kanál CEC je využíván pro přenos speciálních uživatelských povelů mezi zařízeními (např. automatické zapnutí televizoru při zapnutí zdroje signálu, ovládání různých přístrojů jediným dálkovým ovladačem, apod.),
  • kanál HEC je využíván ke sdílení internetového připojení více zařízeními (volitelně od HDMI verze 1.4).

K přenosu dat skrze TMDS může být ve standardu HDMI využito až 6 párů datových vodičů (odpovídá DVI dual-link), které lze však přenést pouze konektorem typu B, který dnes v zařízeních spotřební elektroniky prakticky nenajdete. Nejrozšířenější je verze se třemi páry TMDS vodičů (odpovídá DVI single-link), která využívá konektor typu A, případně typu C nebo D.


Konektory


Aktuálně existují čtyři základní druhy HDMI konektorů, označují se písmeny A, B, C a D. Typy A a B jsou definovány už v základní specifikaci HDMI 1.0, typ C je definován v HDMI verze 1.3 a konečně typ D přibyl až ve specifikaci HDMI 1.4.

Typ A
Konektor typu A je asi nejrozšířenější a tedy i nejvíce v povědomí široké veřejnosti. V jeho kovovém těle o rozměrech 14 × 4,55 mm je ukryto 19 pinů ve dvou řadách. Podporovány jsou všechny módy televize se standardním, rozšířeným i vysokým rozlišením (SDTV, EDTV, HDTV). Typ A je elektricky kompatibilní s rozhraním single-link DVI-D, které se používá např. v počítačové technice pro digitální připojení monitorů. Vyrábí se i přímé mechanické redukce mezi konektory HDMI a DVI-D.


Technický náčrtek HDMI onektoru typu A (vlevo samec, vpravo samice).

Zapoení pinů HDMI konektoru typu A
PIN
Signál
PIN
Signál
1
TMDS Data2+
2
TMDS Data2stínění
3
TMDS Data2–
4
TMDS Data1+
5
TMDS Data1stínění
6
TMDS Data1–
7
TMDS Data0+
8
TMDS Data0 stínění
9
TMDS Data0–
10
TMDS Clock+
11
TMDS clock stínění
12
TMDS Clock–
13
CEC
14
HEC Data-
15
SCL (I2C Serial clock pro DDC)
16
SDA (I2C Serial data Line pro DDC)
17
Zem DDC/CEC/HEC
18
+5 V napájení (max. 50 mA)
19
Detekce Hot Plug a HEC Data+Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi

Typ B
Konektor typu B se zatím nepoužívá u běžných komerčně dostupných produktů. Jeho 29 pinů ukrytých v těle o rozměrech 21,2 × 4,45 mm dokáže přenášet signál s dvojnásobnou šířkou pásma oproti konektoru typu A. Je tedy předurčen k použití v přenosech obrazu s velmi vysokým rozlišením, jako např. WQUXGA (3840 × 2400 px). Obdobně jako v předchozím případě je konektor typu B elektricky kompatibilní s rozhraním dual-link DVI-D.


Technický náčrtek HDMI konektoru typu B (vlevo samec, vpravo samice).

Zapoení pinů HDMI konektoru typu B
PIN
Signál
PIN
Signál
1
TMDS Data2+
2
TMDS Data2stínění
3
TMDS Data2–
4
TMDS Data1+
5
TMDS Data1stínění
6
TMDS Data1–
7
TMDS Data0+
8
TMDS Data0 stínění
9
TMDS Data0–
10
TMDS Clock+
11
TMDS clock stínění
12
TMDS Clock–
13
TMDS Data5+
14
TMDS Data5 stínění
15
TMDS Data5–
16
TMDS Data4+
17
TMDS Data4stínění
18
TMDS Data4–
19
TMDS Data3+
20
TMDS Data3 stínění
21
TMDS Data3–
22
CEC
23
nezapojen
24
HEC Data-
25
SCL (I2C Serial clock pro DDC)
26
SDA (I2C Serial data Line pro DDC)
27
Zem DDC/CEC/HEC
28
+5 V napájení (max. 50 mA)
29
Detekce Hot Plug a HEC Data+Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi

Typ C
Tento miniaturní typ (10,42 × 2,42 mm) konektoru byl poprvé definován ve specifikaci HDMI verze 1.3 a je určen pro přenosná zařízení. Stejně jako konektor typu A má 19 pinů (elektricky kompatibilních), ale jejich konfigurace je zde mírně odlišná.


Technický náčrtek HDMI konektoru typu C (vlevo samec, vpravo samice).

Typ D
Konektor typu D se poprvé objevil až ve specifikaci HDMI 1.4. Stejně jako typy A a C má 19 pinů, ovšem je velmi maličký – 2,8 × 6,4 mm, vizuálně se podobá mikro-USB konektoru. Určen je k použití u velmi malých přístrojů (např. v mobilních telefonech).


Takto vypadají tři nejběžněji používané konektory pro HDMI rozhraní - typ A, C a D (zleva).HDMI kabely


Jak už bylo uvedeno v předchozím textu, aktuálně jsou HDMI kabely děleny do celkem pěti kategorií:
  • Automotive HDMI Cable – kabely pro automobilový průmysl.
  • Standard HDMI Cable with Ethernet – šířka pásma 75 MHz, vyhrazený ethernetový kanál – HEC.
  • High Speed HDMI Cable with Ethernet – šířka pásma 340 MHz, vyhrazený ethernetový kanál – HEC.
  • Standard HDMI Cable – kabely s šířkou pásma 75 MHz (přenosová rychlost 2,25 Gb/s), které jsou schopné přenést obraz s rozlišením 720p a 1080i, odpovídá kabelu kategorie 1 dle HDMI 1.3.
  • High Speed HDMI Cable – kabely s šířkou pásma 340 MHz (přenosová rychlost 10,2 Gb/s), které jsou schopné přenést rozlišení 4K (4096 × 2160 px), odpovídá kabelu kategorie 2 dle HDMI 1.3.


Vzhled i cena kabelu mohou něco napovědět o jeho kvalitě, to však bohužel nevylučuje, že skočíte na lep výrobci předražených šuntů luxusního vzhledu (ilustrační foto).

Z uvedeného tedy vyplývá, že naprosto jakýkoliv HDMI kabel na trhu musí vyhovět požadavku na šířku pásma minimálně 75 MHz, a to bez ohledu na jeho délku, čímž je garantován přenos obrazu ve standardních HD formátech 720p60 nebo 1080i60. Pro přenos formátu 1080p60 je již nutné použít kabel s větší šířkou pásma (High Speed).

Rozhraní HDMI je z hlediska přenosu nekomprimovaných video dat kompatibilní s DVI rozhraním (rozšířené především u monitorů a grafických karet), je tedy obecně možné připojit HDMI zdroj signálu k zobrazovači s DVI vstupem nebo DVI zdroj signálu k zobrazovači s HDMI vstupem. Jen je potřeba počítat s tím, že DVI rozhraní nepřenáší zvuk ani pomocné signály (CEC apod.). Běžně se prodávají redukce HDMI/DVI i propojovací kabely.


Redukce z HDMI na DVI rozhraní jsou běžně dostupným zbožím.

Tady je vhodné upozornit na častý omyl uživatelů a nekalé praktiky některých výrobců kabelů – z principu není možné, aby byl kabel tzv. dual-link, pokud nepoužívá HDMI konektor typu B. Na trhu se přitom občas vyskytne kabel DVI–HDMI s konektorem typu A, který se chlubí dual-linkem. Je to nesmysl, protože konektor A má fyzicky piny jen pro 3 páry TMDS vodičů, nikoliv pro 6 párů, které jsou pro dual-link nutné.

Maximální délka HDMI kabelů není ve specifikacích nijak omezena. Kabely pouze musí vyhovět požadavkům na šířku přenášeného pásma a maximální přípustný útlum signálu. Na trhu jsou běžně dostupné kabely dlouhé až 15 m. Bohužel však neplatí to, že by jejich vysoká cena nebo „high-tech“ vzhled zaručovali správnou funkčnost. Delší kabely logicky musí být dražší, kvůli nutnosti použití kvalitních vodičů s větším průřezem a dostatečným stíněním.


Kabely se vyrábí v různých provedeních, pokud vám však někdo nabídne HDMI-DVI kabel typu dual-link v kombinaci s HDMI konektorem typu A, nevěřte mu, je to nesmysl (ilustrační foto).

Úspěšnost v propojení různých přístrojů závisí nejen na vlastnostech kabelu, ale i na zařízeních samotných, jelikož jejich elektronické obvody mohou signál různě tvarovat a ovlivňovat tak jeho kvalitu (v dobrém i špatném slova smyslu). Velkou roli hraje také rušivé elektromagnetické vyzařování, které se může v místě použití kabelu nacházet.

Prakticky tak uživatel nemá moc jiných možností, než si vyhlédnout/zakoupit vhodný kabel a zkrátka ho vyzkoušet. U kabelů do délky 5 m obvykle nenastává tolik komplikací, u větších délek to už může být problém a je dobré dát na reference přátel nebo prohledat diskuzní fóra (i v diskuzi TV Freaku se toto téma opakovaně řešilo).