Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Televizory čeká mírné zdražení, na vině budou vyšší ceny panelů

14.3.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Především kvůli pandemii koronaviru rostou ceny televizních panelů, což by se mohlo v následujících měsících projevit zvýšenými cenami televizorů. Čínské továrny se však pomalu zotavují, jihokorejské snad budou brzy následovat.
Onemocnění COVID-19 způsobuje omezení výroby, které se podepíše na zvýšených cenách panelů. Zatímco v případě panelů pro počítačové monitory se ovšem v březnu čeká nárůst ceny o maximálně 0,3 % a panely pro notebooky o 0,5 % až 0,75 %, televizní panely podle prognóz postihne až 6% zvýšení cen. Kromě pandemie nového koronaviru totiž ceny ovlivní také přetrvávající účinky uzavření jihokorejských továren na konci roku 2019. Čína a Jižní Korea patří k největším producentům panelů pro televizory, ale zároveň země nejvíce zasažené infekcí. V mnoha továrnách tedy muselo dojít k omezení nebo dokonce dočasnému zastavení výroby.
 
 
Prognózy pro následující měsíce jsou v tomto ohledu poměrně příznivé, neboť Číně už se situace pomalu stabilizuje a Jižní Korea snad bude brzy následovat. Přesto už se pandemie na výrobě panelů podepsala sníženými výrobními kapacitami. Výrobcům panelů to ovšem na druhou stranu přinese dlouho požadované zvýšení cen, neboť od poloviny loňského jejich ceny klesaly. V některých případech prodávaly panely za nákladovou cenu, nebo dokonce pod ní. Takovou radost už ovšem nebudou mít výrobci televizorů, kteří musí při odběru splnit určité kvóty. A zatímco dosud mohli cenu panelů poměrně dobře kontrolovat, nyní budou muset patrně kývnout na zvýšené ceny.
 
Každé zvýšení nákladů na výrobu samozřejmě pro výrobce televizorů znamená, že buď sníží svou marži z finálního produktu, nebo tyto náklady převedou na zákazníka. Velmi pravděpodobně se tedy dočkáme mírného zdražení televizorů na trhu, případně menšího počtu akčních nabídek. Než se zdražení panelů projeví v koncových cenách televizorů ovšem chvíli potrvá, podle odhadů dojde ke zdražení prvních modelů za tři až čtyři měsíce. Negativně by se to mohlo projevit na prodejích. Naštěstí dojde ke zdražení během letních měsíců, které jsou počtem prodaných televizorů obecně slabší. Otázkou zůstává, zda zvýšení cen zasáhne i do posledního čtvrtletí, kdy začínají předvánoční prodeje. Zlepšení situace v Číně zatím nasvědčuje příznivějšímu scénáři, ale vývoj může ovlivnit šíření infekce v dalších částech světa.
 
Zdroj: Oled-a.org