Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Televizní kanály I: Dokumenty

16.2.2010, Jiří Černý, článek
Jednou z nejdůležitějších věcí pro diváka je bezpochyby i vlastní programová nabídka. Vyplatí se vůbec investice do placených kanálů, nebo se pak u nich budeme spíš nudit? V prvním díle miniseriálu o televizních stanicích se pro odpověď na tuto otázku vypravíme do světa dokumentárních pořadů.
Televizní vysílání může být nejen zdrojem zábavy, ale i poučení. Zatímco ještě relativně nedávno bylo v češtině dostupných jen několik málo dokumentárních kanálů (vesměs s titulky), v poslední době se s lokalizací doslova roztrhl pytel a momentálně to vypadá tak, že i rok 2010 přinese několik novinek.

Za pozornost stojí také úspěch úzce profilovaných programů, jakými jsou TV Paprika nebo TV Deko. Většina nově vznikajících kanálů už se evidentně nesnaží za každou cenu prosadit v obecné rovině populárně-naučných pořadů (a zkoušet konkurovat dlouhodobě zavedeným gigantům jako Discovery Channel), ale raději se zaměřují na specifickou cílovou skupinu (zájemci o vaření, kutilové). Podle mě tento trend bude i nadále pokračovat.

V následujících řádcích se detailněji podíváme na několik konkrétních televizních kanálů a na jejich obsah. Pokud náhodou zrovna přemýšlíte nad tím, jaký z nich má/nemá cenu si pro následující měsíce předplatit, možná v nich naleznete potřebnou inspiraci. Nicméně předem raději upozorňuji na to, že řádka s hodnocením je vždy spíše subjektivní a v žádném případě nepočítám s tím, že s ní budou všichni souhlasit.


Animal Planet


Kanál provozovaný společností Discovery Networks je v poslední době středem mediální pozornosti díky prosakujícím informacím o HD verzi, aktuálně připravované pro německý trh (v USA funguje od roku 2007). Od března 2009 používá nové logo. Českou mutaci naladíte např. v platformě UPC nebo Digi Tv CZ. Avšak ještě před několika lety byl právě dabing opakovaně podroben zdrcující kritice (známá kauza "makrela královská na stromě“) a mnozí si tehdy dali nemalou práci s dokazováním toho, že v jistých dokumentech je chybná minimálně každá druhá věta.Jak už název napovídá, obsah se soustřeďuje výhradně na zpracování "zvířecích" témat. V současnosti zde namátkou běží variace na populární kriminální seriály (Veterinární policie Miami, Veterinární policie Phoenix), Dobrodružství Austina Stevense nebo ochranářské cykly (SOS živočišné zvíře, Záchrana mazlíčků aj.). Coby milovník přírodních věd nemohu prostě mít Animal Planet nerad, ale pamatujte, že ne vždy mu můžete věřit do puntíku úplně všechno (zvláště pak když na vás zrovna mluví česky).

Další pořady: Zážitky Jeffa Corwina, Nejzábavnější zvířata na zemi, Opičí branže, Dny delfínů, Galapágy, Nezkrotná příroda...

Hodnocení autora: biologii se věnuji už od předškolního věku, takže Animal Planet bych měl nejspíš vynášet do nebes. Jenže na druhé straně díky svému vzdělání někdy postřehnu i takové vady na kráse, které většině laiků uniknou... 80%


Discovery Channel


Discovery Channel pro mě vždy představoval synonymum kvality. Společnost Discovery Communications Inc. má mimochodem mnohem širší pole působnosti, než by se mohlo zdát. Spolufinancování nového dalekohledu (Discovery Channel Telescope), provozování zpravodajského webu (Discovery News), či sponzoring cyklistického týmu, v jehož čele kdysi stál i nesmrtelný L. Armstrong – tyto tři položky představují jen nepatrný výběr z celkového seznamu jejích aktivit. Discovery Channel zvládá na jedničku i přípravu reklamních kampaní pro sociální média – např. video Discovery Channel: The World is Just Awesome si na YouTube přehrálo během týdne přes čtvrt milionu uživatelů. Po Internetu také kolují mnohé znělky a skladby.Jde o populárně-naučný kanál s velkým tématickým záběrem. O tom se můžete ostatně přesvědčit pouhým nahlédnutím do televizního programu – Jak věci fungují, Očitá svědectví, Nezkrotná příroda, Bořiči mýtů, Opravna vraků a dokonce i pořady typu Ženy vražedkyně. Mimořádného úspěchu dosáhl v roce 2007 uvedením seriálu Americký chopper. Jeden můj známý se vyjádřil ve smyslu, že na Discovery Channel snad nedávají nic, co by ho nedokázalo alespoň trochu zaujmout a já se pod to mohu jen podepsat.

Další pořady: Jak to dělají?, Megastavitelé, Pátá rychlost, Zničeno ve vteřině, Nutné k přežití, Běsnění, Bratři Ludolfové

Hodnocení autora: Discovery Channel mě nikdy nenudil... 90%


Discovery World a Discovery Science


Tyto stanice se zaměřují primárně na kulturu a historii (World), stejně jako na supermoderní technologie a vědu (Science). Diváci v ČR se ovšem relativně dlouhou dobu museli spokojit pouze s anglickým (případně maďarským) zněním. Teprve před několika dny jsem zaznamenal zprávu, že toužebně očekávané české vysílání je konečně tady. S lokalizací obou kanálů se dle vyjádření Discovery Networks CE začalo v České republice už dříve - nicméně např. Digi CZ tenkrát na přímé dotazy svých zákazníků ještě odpovídal, že o zařazení této audio stopy prozatím neuvažuje. Časy se však mění...K prvnímu listopadu 2009 i Discovery World dostal novou grafickou podobu (logo + související kampaň) a momentálně na něm uvidíte Posledních 24, Dr G: Ošetřujícího lékaře, Nauku o zbraních, Obří stroje aj. Discovery Science mě potěšil zvláště seriálem Stáhnuto: Příběh internetu a za zmínku stojí i Jeden krok za hranici, nebo Jak se co dělá. Oba kanály přirozeně těží ze slávy Discovery Channel, ale současně tak trochu leží v jeho stínu.

Hodnoce autora: Ani jeden není špatný, ale Discovery Channel nebo Spektrum si prostě vždy pustím raději... 60%


Doku CS


Představuje v našem výčtu žhavou novinku, neboť dle dostupných údajů začala vysílat v lednu letošního roku. Proto se o ní nemůžu ani příliš rozepsat. Stanice se zajímá zvláště o nejstarší české/slovenské dokumenty (ale těšit se pochopitelně můžete i na tvorbu soudobou), což jí však k mým oblíbencům rozhodně nezařadí. Každopádně jiné diváky jistě zaujme minimálně už jen tím, že řada těchto dokumentů nikdy dříve odvysílána nebyla a teprve až nyní se tak na Doku CS dočkají své premiéry. Přislíbeny jsou televizní profily známých osobností a další pořady – absolventské filmy, snímky o malířích, spisovatelích atd.

Hodnocení autora: CZ tvorba mě bohužel moc neoslovuje, takže 10% za mě a 80% za všechny jedince s přesně opačnými zájmy.


Fashion TV


Pokud jsem výše nakousl známé osobnosti, pak Fashion TV rozhodně nemůže neuspokojit všechny fanoušky ryzího bulváru se vším, co k němu patří. Kanál si kromě dabingu navíc už od začátku zakládal na původní české produkci (ta měla mít nejprve cca třetinový podíl a postupně narůstat), tudíž jestli vás opravdu zajímá, kdo byl na jaké party zase opilý pod obraz, eventuálně s kým chodí do postele naše celebrity, neexistuje pro vás příliš mnoho lepších voleb. Dalším bonusem je, že se dá prý naladit nekódovaně.Abych ale Fashionu úplně nekřivdil, zpravodajství ze světa módy atp. pro leckoho být jistě přínosné může. Já se však raději přesto porozhlédnu jinde.

Hodnocení autora: 5%, ke kterým si všechny aktivní čtenářky life-stylových časopisů a bulvárního tisku připočítají dalších 96%


National Geographic Channel


Žlutý rámeček se bez diskuse stal dávno po celém světě legendou dostatečně známou na to, abych tento kanál mohl odbýt jen několika málo řádky. Jeho příznivce ale pravděpodobně bude zajímat, že jsou pro letošní rok naplánovány velké změny. Avizovaná lokalizace dokumentů v hlavním vysílacím čase i postupná lokalizace nových dokumentárních cyklů znamená, že v dohledné době si pořady na National Geographic Channel vychutnáme ještě více než doposud (aneb pryč s titulky).NGC vysílá dokumenty o zeměpisných zajímavostech, přírodě, vědě i technice. Před několika dny byla spuštěna česká mutace webových stránek, kde v případě zájmu naleznete detailní informace o pořadech jako Megastavby, Pozemní boj, Tabu, potažmo Nejtěžší opravy na světě. Kromě vlastního programu zde rozhodně navštivte i sekci Videa. Většina dokumentů je vlastní produkce, jeho největší konkurenty pak bezpochyby představují Discovery Channel a Spektrum.

Další pořady: Nebezpečné živnosti, Vteřiny před katastrofou, Technické souvislosti, Generálové ve válce, Interpol pátrá...

Hodnocení autora: Papírový magazín jsem vždy pročítal rád, ale co se televizního vysílání týče, pak Spektrum a Discovery Channel mi zatím zkrátka stále připadají lepší... 75%


TV Živa


je nový název stanice dříve známé jako Nautik/Televízo. Jde tedy o slovenský kanál, který nabízí např. seriál Přírodní zázraky Ameriky. Výhledově se plánuje mj. zařazení Rybářského denníku Garyho Coppera nebo anglického dokumentárního cyklu Návrat do ráje – Pravdivé příběhy. Jistou zvláštnost TV Živa představuje také její propagace mysticismu (Mystic Studio) - i oficiální internetová prezentace vám v hlavním menu nabízí možnost poradit se o svých životních problémech s „renomovanými věštci“.

Hodnocení autora: Průměr si zaslouží průměrných 50%


Spektrum


Další z mých největších favoritů rozděluje své vysílání do několika tématických celků, konkrétněji cestování – dějiny – příroda – věda – styl - armáda. Perfektní je, že z webu si můžete stahovat nabídku pro každý z těchto bloků zvlášť (jako ZIP/ XLS), takže pokud vás zajímá výhradně příroda, ale nechce se vám pracně hledat v televizním programu všechny relevantní dokumenty, nic vás nenutí. Spektrum v roce 2008 koupil od HBO Central Europe vlastník UPC (Chellomedia) a nedá se říci, že by tato změna měla negativní důsledek. V anketě na satCentrum totiž téhož roku vyhrál (u česky hlasujících diváků) ziskem 37% hlasů před Discovery Channelem, což už o něčem vypovídá.Z jednotlivých pořadů vybírám cyklus Zvířecí rekordmani, Evropská velkoměsta, Tuningmánie, Mistři švindlu, Zelené nápady pro modrou planetu atd. Jako inspirace se leckdy mohou hodit i pořady o vaření. Na Spektrum mám hodně pozitivní názor a prozatím mě nic nepřimělo ho změnit.

Další pořady: Ekovýlet, Za poklady s Ianem Grantem, Proč je to tak?, Znovuobjevitelé, Impéria, Jak přežít Everest...

Hodnocení autora: Doteď jsem nedospěl k rozhodnutí, zda je opravdu lepší než Discovery Channel.... čili 90%.


Travel Channel


Nemáte-li dokumentů o cestování už plné zuby z jiných kanálů, pak Travel Channel vás zvládne spolehlivě „dorazit“. Údajně jde o vůbec největší proevropskou stanici právě s tímto zaměřením, která byla spuštěna už roku 1994. Osobně jsem měl vždy nejraději jejich dokumenty z dobrodružných expedic (safari, trekky), ale zajímavé jsou také gastronomické seriály typu Šéfkuchař na cestách a Gastronomický kaleidoskop Planet Food. Okrajově se věnuje rovněž sportovní tématice. Příležitostně zde běží různé soutěže.Dle oficiálních webových stránek je vysílací schéma rozděleno do bloků Průvodce destinacemi, Dokumenty, Jídlo a pití, Dobrodružství, Luxus a Okrajové záliby.

Další pořady: Na cestách s chutí, Vyprahlý cestovatel, Na lyžích, Průzkumná výprava, Spolehlivý luxus cestování...

Hodnocení autora: Cestování mám sice rád, ale z křesla to prostě není ono...65%


TV Paprika


Specializuje se výhradně na gastronomii a pochlubit se může tím, že v jejich pořadech vystupují ta největší esa tohoto oboru – namátkou Heston Blumenthal, Jamie nebo Gordon. Spousta seriálů je maďarské produkce (stejně jako samotný kanál), např. Ze dne na den, Masopust či Bytová restaurace. Co se tedy problematiky vaření týče, pravděpodobně neexistuje lepší alternativa (možná Zone club stojí za zmínku). Mučíte-li svůj mozek otázkou, co rodině udělat zítra k obědu, nechte se inspirovat třeba Abecedou ovoce, zeleniny, koření... menu této televizní stanice je vážně obsáhlé i chutné.

Hodnocení autora: Vaření mi vždycky šlo, jenže u TV Paprika dlouho nevydržím a navíc už po pár záběrech začnu vždy dostávat hlad... 55%


TV Deko


Sesterský kanál TV Paprika, který se pro změnu snaží o oslovení všech nadšených domácích kutilů a zahrádkářů. Jakmile po otevření televizního programu zahlédnete pořady typu Zápisky z bláznivého domu, Bytová móda, popřípadě Feng Shui, bude vám jasné, oč tu vlastně kráčí.Podle očekávání (Češi jsou zkrátka celosvětově proslaveným národem kutilů) byl nejen u nás zájem o tuto stanici obrovský. Dokonce tak, až to svého času překvapilo i samotného ředitele uzavřené a.s. TV Paprika. Když si dnes projdete několik internetových diskuzních fór, pozitivních ohlasů na TV Deko naleznete stále více než dost. Ženy si pochvalují nejen pořady o ručních pracích, ale i ty o rekonstrukcích, bytovém designu atp., zatímco muže zase láká zahrádkářství. Je tedy jasné, že minimálně v České republice se provozovatel se svým nápadem trefil do černého a jeho nápad si zaslouží ocenění..

Další pořady: Zelenáč – Zahradnická škola pro začátečníky, To je pro ně hračka, V rodném domě, Městem chodí zahradník...

Hodnocení autora: Nekutím a zahrádku jsem už prodal - 60%, nadšenci do nářadí všeho druhu si s čistým svědomím přičtou minimálně dalších 30%


Viasat History a Viasat Explorer


Viasat History je kanálem, který vás vezme na exkurzi do hluboké minulosti. Patřil ve škole dějepis k vašim oblíbeným předmětům? Pak si ho prostě nemůžete nechat ujít. Uvidíte ta nejlepší historická dramata, poznáte klíčové momenty historie, nebo znovu prožijete největší bitvy všech dob. Sice jen na televizní obrazovce, ale komu to vadí? Mě se líbí zvláště Sporty starých Číňanů, Po stopách mýtů a hrdinů, Dávné objevy nebo Zapomenutá božstva.Oproti tomu Viasat Explorer by se podle všeho rád vyrovnal kanálům Discovery a Spektrum, což se mu zase až tak dalece nedaří. Svojí roli sehrává i jistá "nasycenost" trhu, protože obvykle se na víc programů naráz nedíváme. A těch se zaměřením na vědu, svět divočiny, popřípadě rychlá auta je víc než dost a povětšinou lepších než Explorer. Tím však nechci tvrdit, že dokumenty jako Mořské stroje, Vnitřní pohled, Dlouhá cesta, Slavní podvodníci aj. u nás své příznivce nemají.

Hodnocení autora: nadpůměrných 55% pro Explorer a 60% pro History


Zone Club a Zone reality


Poslední dvojice dnešního výčtu. Zone Club dokončil lokalizaci někdy v roce 2007 a sám sebe označil za "komerční televizi, která není ztrátou času". Jeho cílovou skupinou jsou dívky a ženy, čili po Fashion TV další čistě life-stylová záležitost, o které se už od začátku předpokládalo, že 99% mužů (včetně mojí maličkosti) si jí nikdy ani nezapne, tudíž o citovaném tvrzení by se dalo úpěšně diskutovat. Je to ale i potenciální rival TV Paprika, neboť zde naladíte také Kuchaře na cestách, Vaření s M. P. Chlivem, Sobotní ráno v kuchyni, Světové svatební hostiny atp.Zone reality ocení fanoušci skutečných, ale i záhadných příběhů. Nabízí pohled do každodenního života lékařů, záchranářů, policistů. Vysílá hlavně reality show, takže zapomeňte na herce, speciální efekty atd. Tyhle dokumenty jsou skutečné až moc. Troufám si tvrdit, že neoblíbenější jsou hlavně seriály s krimi tématikou - Policie v akci, Lékařští detektivové, Dobrodružná kriminalistika. Já ale rád trochu tajemna, čili bych zvolil spíš Posly šestého smyslu, eventuálně Za hranicemi náhody.

Hodnocení autora: Zone Club viz TV Fashion, ale Zone reality si těch 70% zaslouží - nejen kvůli originalitě.