Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Televize Sony brzy dostanou podporu VRR

1.3.2022, Milan Šurkala, aktualita
Sony by v brzké době mělo uvést nové firmwary pro své televize, které mají přinést podporu Variable Refresh Rate (VRR), tedy variabilní snímkovací frekvence. Z toho by měli těžit zejména hráči.
Televize Sony z minulého roku by měly brzy dostat nové verze firmwarů. V nich by se měla objevit funkce Variable Refresh Rate (VRR), tedy variabilní snímkovací frekvence, kterou televize mění podle toho, jak rychle se do ní dostávají jednotlivé snímky. To je velmi důležité u hraní počítačových her. Grafická karta totiž může posílat snímky do televize rychleji nebo pomaleji, než je její obnovovací frekvence, což může vést k tomu, že se v jeden okamžik může na displeji zobrazovat část starého a část nového snímku. Ve hrách to pak vytváří nepříjemné trhání obrazu.
 
Sony Bravia XR A80J OLED TV
 
Nové firmwary by měly dostat např. OLED televize Bravia XR A80J nebo LCD varianty X90J. Je však paradoxní, že VRR si dosud nemohou užít majitelé herní konzole Sony PlayStation 5, u které sice bylo VRR slíbeno už dávno, ale dosud se stále neobjevil firmware, který by to aktivoval. Navíc letošní modely televizí jsou prodávány s označení "Ready for PS5", ale vypadá to, že je to rovněž PS5, co není připraveno. I zde se nicméně objevují informace, že by se něco takového mohlo objevit v dohledné době. Zda se tak stane spolu s novými firmwary pro televize, to zatím nevíme.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.