Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Teleko získalo licence pro digitální rádio

28.2.2011, Jiří Piškula, aktualita
Zatímco digitalizace televizního vysílání je v Česku v plném proudu, přechod na digitální rádiové vysílání je zatím otázkou budoucnosti. Vlastně nepůjde o přechod, ale zpočátku spíše o doplnění digitálně šířených stanic do našeho éteru.
Společnost TELEKO, s.r.o. uspěla v pěti výběrových řízeních na udělení práv k využívání rádiových kmitočtů, které jsou nezbytné pro zajištění krajských sítí elektronických komunikací, jež jsou určeny pro poskytování služby šíření pozemního digitálního rozhlasového vysílání a mobilních multimediálních aplikací.

O vítězi tendrů rozhodl Český telekomunikační úřad ve výběrových řízeních konaných na sklonku roku 2010, a umožnil tím zahájení řádného rozhlasového a multimediálního digitálního vysílání v systémech DAB, DAB+ a DMB. TELEKO tak může v brzké době poskytnout vysílání moderní formy rozhlasu a multimédií přibližně jedenačtyřiceti procentům populace v ČR, a to zejména na území Královéhradeckého, Libereckého, Ústeckého, Jihomoravského a Moravskoslezského kraje.


Společnost TELEKO v současné době provozuje na území ČR 12 vysílačů pracujících v pásmu VKV s celkovým vyzařovaným VF výkonem téměř 40 kW.

Digitální rozhlas DAB (Digital Audio Broadcasting) představuje pro posluchače výrazné rozšíření programové nabídky, zvýšení kvality zvuku a možnost využití rozličných doprovodných multimediálních aplikací, pro provozovatele rozhlasového vysílání pak nové možnosti oslovení posluchačů v dalších cílových oblastech. Multimediální aplikace DMB (Digital Multimedia Broadcasting) přinese cestujícím v dopravních prostředcích on-line informace, jako jsou aktuální příjezdy, odjezdy přílety, odlety, varovná nebo kalamitní hlášení, aktuální zpravodajství a mnoho dalších aplikací. DMB také umožňuje televizní vysílání pro mobilní přijímače.Společnost TELEKO působí již 13 let na poli rozhlasového vysílání VKV a od roku 2004 se intenzivně zabývá technickou a odbornou přípravou na zahájení digitálního rozhlasového vysílání. Do dnešního dne se jí podařilo realizovat řadu testovacích provozů v různých městech ČR. Společnost je jako jediná z České republiky členem mezinárodní organizace World DMB Forum
(více na: www.worlddab.org) a aktivně se účastní zavadění této formy digitálního rozhlasového vysílání ve světě.

Zdroj: TZ Teleko