Recenze  |  Aktuality  |  Články
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie  |   Svět mobilně

TCL X12: velká miniLED TV s 8K a tenkým designem

, , aktualita
TCL oznámilo novou sérii televizí X12, která zamíří zatím na čínský trh. Podle výrobce se jedná o první televizor s technologií OD Zero mini LED a také vůbec nejtenčí mini LED TV, která byla kdy představena.

TCL patří k průkopníkům mini LED TV. Svůj první televizor využívající tuto technologii uvedl čínský výrobce na trh již v roce 2019, tedy dva roky před LG nebo Samsungem. Na tiskové konferenci, která se odehrála tento týden, odhalila firma TCL nejnovější přírůstek mezi své mini LED TV. Ukrývá se pod trochu krkolomným názvem „TCL X12 8K Mini LED Starlight Smart Screen“, ale pro zjednodušení ji budeme říkat jen TCL X12. Podle výrobce si odnáší minimálně dvě prvenství. Údajně se jedná o nejtenčí mini LED TV na světě. A zároveň první mini LED TV, která přináší vylepšení v podobě technologie OD Zero.
 
 
Poprvé byla technologie OD Zero oznámena začátkem letošního roku na veletrhu CES 2021. Výrobci se totiž podařilo snížit vzdálenost mezi vrstvami mini LED podsvícení a desky difuzoru LCD panelu na 0 mm. V běžných mini LED TV přitom mezi těmito dvěma komponenty zůstává mezera 20 až 30 mm. Hlavní výhodou tohoto řešení je nižší tloušťka obrazovky, kterou se v případě modelu X12 podařilo stlačit na méně než 1 cm. Nový televizor se po designové stránce rozhodně povedl a se svou úhlopříčkou 85 palců navíc patří k vůbec největším na trhu.
 
TCL X12 vsází na rozlišení 8K. K podsvícení využívá 96 tisíc mini LED, které jsou rozděleny do 1 920 stmívatelných zón. Výrobce slibuje maximální jas 2 000 nitů a kontrastní poměr 10 000 000:1. Implementována byla také technologie Quantum Dot Pro založená na kvantových tečkách, které přispívají k širšímu barevnému gamutu. Konkrétně bylo potvrzeno pokrytí 157 % barevného prostoru Rec. 709 (BT.709). Na špičkové úrovni by měla být i kvalita zvuku. Systém od společnosti Onkyo, který podporuje kanály 5.1.2, je tvořen 25 reproduktory a jedním subwooferem.
 
Za zmínku stojí i některá další výbava, která zahrnuje 48MPx kameru 3D ToF pro snadnější rozpoznávání pohybových gest a určování vzdálenosti diváka od obrazovky. TCL X12 se dostane na čínský trh s cenovkou 99 999 juanů, v přepočtu 340 tisíc korun bez daně. Dostupnost v Evropě zatím nebyla potvrzena.
 


reklama
reklama