www.tvfreak.cz
>
>
>

TCL X12: velká miniLED TV s 8K a tenkým designem

TCL X12: velká miniLED TV s 8K a tenkým designem
, , aktualita
TCL oznámilo novou sérii televizí X12, která zamíří zatím na čínský trh. Podle výrobce se jedná o první televizor s technologií OD Zero mini LED a také vůbec nejtenčí mini LED TV, která byla kdy představena.
K oblíbeným
reklama
TCL patří k průkopníkům mini LED TV. Svůj první televizor využívající tuto technologii uvedl čínský výrobce na trh již v roce 2019, tedy dva roky před LG nebo Samsungem. Na tiskové konferenci, která se odehrála tento týden, odhalila firma TCL nejnovější přírůstek mezi své mini LED TV. Ukrývá se pod trochu krkolomným názvem „TCL X12 8K Mini LED Starlight Smart Screen“, ale pro zjednodušení ji budeme říkat jen TCL X12. Podle výrobce si odnáší minimálně dvě prvenství. Údajně se jedná o nejtenčí mini LED TV na světě. A zároveň první mini LED TV, která přináší vylepšení v podobě technologie OD Zero.
 
 
Poprvé byla technologie OD Zero oznámena začátkem letošního roku na veletrhu CES 2021. Výrobci se totiž podařilo snížit vzdálenost mezi vrstvami mini LED podsvícení a desky difuzoru LCD panelu na 0 mm. V běžných mini LED TV přitom mezi těmito dvěma komponenty zůstává mezera 20 až 30 mm. Hlavní výhodou tohoto řešení je nižší tloušťka obrazovky, kterou se v případě modelu X12 podařilo stlačit na méně než 1 cm. Nový televizor se po designové stránce rozhodně povedl a se svou úhlopříčkou 85 palců navíc patří k vůbec největším na trhu.
 
TCL X12 vsází na rozlišení 8K. K podsvícení využívá 96 tisíc mini LED, které jsou rozděleny do 1 920 stmívatelných zón. Výrobce slibuje maximální jas 2 000 nitů a kontrastní poměr 10 000 000:1. Implementována byla také technologie Quantum Dot Pro založená na kvantových tečkách, které přispívají k širšímu barevnému gamutu. Konkrétně bylo potvrzeno pokrytí 157 % barevného prostoru Rec. 709 (BT.709). Na špičkové úrovni by měla být i kvalita zvuku. Systém od společnosti Onkyo, který podporuje kanály 5.1.2, je tvořen 25 reproduktory a jedním subwooferem.
 
Za zmínku stojí i některá další výbava, která zahrnuje 48MPx kameru 3D ToF pro snadnější rozpoznávání pohybových gest a určování vzdálenosti diváka od obrazovky. TCL X12 se dostane na čínský trh s cenovkou 99 999 juanů, v přepočtu 340 tisíc korun bez daně. Dostupnost v Evropě zatím nebyla potvrzena.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nepředstavené televize Philips OLED986 a OLED936 ukázaly svůj design Nepředstavené televize Philips OLED986 a OLED936 ukázaly svůj design
Philips připravuje další dvě OLED TV, které představí v roce 2021. Ještě před tím byly nominovány na iF Design Award, díky čemuž si novinky můžeme prohlédnout v předstihu. Vybaveny budou opět zvukovým systémem Bowers & Wilkins.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Nová řada LG A1 na českém trhu. Kolik stojí levné OLED TV? Nová řada LG A1 na českém trhu. Kolik stojí levné OLED TV?
Na český trh v tichosti vstoupily nové LG OLED TV pro rok 2021 a mezi nimi také zbrusu nová série A1, která by měla tuto technologii zpřístupnit dalším domácnostem. Prozatím jsou k dispozici dvě úhlopříčky, později se přidají další.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
První dojmy ze 110" microLED TV od Samsungu. Zatím není dokonalá, napsal novinář První dojmy ze 110" microLED TV od Samsungu. Zatím není dokonalá, napsal novinář
Redaktor webu FlatpanelsHD dostal nedávno možnost poprvé na vlastní oči spatřit microLED TV o úhlopříčce 110", kterou chce Samsung letos uvést na trh. Na jedné straně ocenil bohaté barvy nebo temnou černou, ale našel i několik nedostatků.
18.4.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
TCL potvrzuje OLED TV s vlastními panely v roce 2023. Mohly by zamávat cenami TCL potvrzuje OLED TV s vlastními panely v roce 2023. Mohly by zamávat cenami
Divizi LG Display roste konkurence. Do výroby televizních OLED panelů pomocí tisku se chce do 2 let pustit čínské TCL. Firma to potvrdila na nedávné konferenci. A pro zákazníky je to výborná zpráva.
18.4.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Panasonic v roce 2021 nepředstaví nový UHD Blu-ray přehrávač Panasonic v roce 2021 nepředstaví nový UHD Blu-ray přehrávač
Čekáte na nový Ultra HD Blu-ray přehrávač od Panasonicu? Letos se nedočkáte. Výrobce potvrdil, že nechystá žádnou novinku. Malou útěchou by měl být aspoň drobný upgrade stávajícího modelu UB9000.
17.4.2021, aktualita, Jáchym Šlik