Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

TCL slíbilo aktualizaci na Android 11 pro televize z let 2019 a 2020

28.2.2021, Jáchym Šlik, aktualita
TCL oznámilo radostnou novinu pro majitele stávajících televizorů. Připravuje totiž update na Android 11, který se týká modelů z uplynulých dvou let. Zatím ovšem není jasné, zda přinese také rozhraní Google TV.
Aktualizace chytrých televizorů na novou verzi operačního systému rozhodně nejsou samozřejmostí. LG vydá každý rok novou verzi webOS, ale neupgraduje stávající modely. Podobná je situace také u Samsungu a dalších značek. Více štěstí mají někteří majitelé televizí s Android TV. Google v tomto ohledu nechává výrobcům zařízení volnou ruku, takže záleží na nich, zda na své televizory přinesou novější verzi Androidu. Řada z nich aktualizuje poměrně pomalu nebo vůbec, protože celý proces je poměrně náročný a může v případě chyby způsobit více komplikací než užitku. Navíc Google se snaží učinit Android TV co nejvíce modulární, proto může velkou část změn v uživatelském rozhraní provést na pozadí, i bez upgradu celého systému.
 
 
Ukázka uživatelského rozhraní Android TV 11
 
TCL ovšem nechce své zákazníky připravit o Android 11, proto přislíbil aktualizaci pro stávající televizory. V průběhu letošního roku se aktualizace dočkají evropské modely z let 2019 a 2020. Nejpravděpodobněji se update objeví ve třetím čtvrtletí 2021, i když konkrétní plány zatím čínský výrobce nezveřejnil. Nelze tedy s jistotou říci, zda se při upgradu počítá se všemi modely – včetně nejlevnějších Android TV, které se prodávají za cenu pod 5 000 Kč. Na druhou stranu by zákazníci nepřišli o nic revolučního, neboť verze 11 je plná spíše drobnějších změn.
 
Mezi změny v televizní edici Androidu 11 patří podpora automatického režimu nízké latence (ALLM) v aplikacích, tzv. okamžitých aplikací (bez nutnosti instalace), nového typu reklam nebo virtuální klávesnice Gboard s hlasovým zadáváním textu a prediktivním psaním. Některé z těchto novinek se ovšem dostaly i do starších verzí Androidu TV. Otazník zatím zůstává viset nad uživatelským rozhraním Google TV. Společnost TCL sice potvrdila, že její letošní televize budou využívat Google TV, ale stále nerozhodla, zda se dostane i na zmiňované modely z let 2019 a 2020. Google TV obsahuje především nové možnosti doporučení napříč platformami pro streamování videa.