Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

TCL popírá, že by pomocí jeho televizí Čína šmírovala Američany

29.12.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Americké ministerstvo vyšetřuje čínského výrobce TCL kvůli jeho televizorům, které měly mít předinstalovaná zadní vrátka sledující uživatele. Prozatím nebyl zveřejněn žádný důkaz, který by toto obvinění potvrzoval.
TCL patří k největším výrobcům televizorů na světě a stejně jako ostatní aktuálně těží ze zájmu zákazníků o nové modely. V důsledku pandemie koronaviru zaznamenal výrobce ve třetím čtvrtletí 2020 meziroční nárůst prodeje o bezmála 50 %. Čísla za všechny již ukončené kvartály letošního roku potom mluví o více než 14% nárůstu ve srovnání s loňským rokem. Na jednu stranu stojí za úspěchem televizory s docela zajímavým poměrem ceny a výbavy, ale na druhou stranu se společnost snaží také přinášet vlastní inovace. Kromě silné pozice na domácím trhu zažívají televizory TCL úspěchy také v USA. Není ovšem jisté, jak dlouho, neboť výrobce teď čelí závažnému obvinění.
 
 
Ministerstvo vnitřní bezpečnosti Spojených států amerických by totiž TCL mělo vyšetřovat jako možnou bezpečnostní hrozbu. Americké ministerstvo se domnívají, že software televizorů tohoto výrobce pro tamní trh mohou obsahovat backdoor neboli zadní vrátka, pomocí kterých by měla nějakým způsobem sledovat uživatele nebo snad dokonce poskytovat přístup čínským orgánům. V tuto chvíli nejsou známy žádné podrobnosti a ani americká administrativa nevydala žádné oficiální prohlášení. Dokonce i samotné TCL tvrdí, že o vyšetřování ví pouze z médií.
 
Čínský výrobce zároveň okamžitě popřel, že by ve svých televizorech používal jakákoliv zadní vrátka. Předinstalován je prý pouze operační systém dodaný společnostmi Google nebo Roku. Produkty by zároveň měly splňovat veškerá pravidla v odvětví, místní zákony i bezpečnostní standardy. Dostat se do křížku s americkou vládou by se TCL nemuselo vyplatit. Stačí se podívat na Huawei, který zařazením na blacklist ministerstva obrany přišel o přístup k technologiím a komponentům amerických firem. Pro TCL by to mohlo znamenat omezení přístupu k platformám Android TV a Roku TV.
 
V první polovině roku 2020 prodalo TCL zákazníkům v USA poprvé více televizorů než doma v Číně. I v případě, že by vyšetřování amerického ministerstva nepotvrdilo pochybení, mohlo by toto obvinění znamenat ztrátu důvěry zákazníků.