Streamovaná videa poprvé překonala kabelovou televizi

Streamovaná videa poprvé překonala kabelovou televizi
, , aktualita
Vloni překonal počet předplatitelů služeb pro streamování videa jako Netflix poprvé v historii kabelovou televizi. Tradiční televizní vysílání ovšem operátorům stále přináší nejvyšší zisk, streamování videa zůstalo až daleko za kabelovkou a satelitem.
K oblíbeným
reklama
Z výzkumu společnosti IHS Markit vyplývá, že v roce 2018 překonal celosvětový počet předplatitelů Netflixu, Amazon Prime Video, HBO Go a dalších služeb pro streamování videa (613 milionů) vůbec poprvé v historii počet diváků, kteří si platí za kabelovou televizi (556 milionů). Pokud tedy budeme streaming považovat za způsob přijmu placené televize, stala se z něj světová jednička. Ukazuje se tedy, že diváci před běžným způsobem vysílání dávají přednost filmům, seriálům a dalším pořadům, který si mohou pouštět podle libosti. Svou roli jistě hraje také možnost přehrávání na více zařízeních (chytré televize, smartphony, počítače aj.) a přístup k exkluzivnímu obsahu, do jehož tvorby např. Netflix investuje astronomické sumy.
 
 
Od roku 2014 počet předplatných za streamování videa vzrostl čtyřikrát
 
Pokud bychom sečetli počet předplatitelů všech forem tradičního televizního vysílání, stále zdaleka převyšují streaming videa. Přesto ve srovnání s rokem 2017 vzrostl počet předplatných těchto služeb o 27 %, zatímco za kabelovou televizi platí o 2 % lidí méně. Také ostatní platformy včetně satelitu stagnují nebo mírně klesají. Jedinou výjimkou je internetová televize (IPTV), jejíž popularita se zvyšuje a v loňském roce dokonce překonala satelit. IPTV můžeme považovat za kompromis mezi „tradiční“ TV a službami pro streamování videa. Na jedné straně totiž nabízí přístup k běžným kanálům, ale k tomu přidává různé doplňkové funkce jako archiv pořadů nebo online videopůjčovna.
 
 
Situace se ovšem trochu změní, pokud se podíváme na příjmy z jednotlivých typů předplatného. Tady zůstává lídrem „kabelovka“, která provozovatelům v loňském roce vydělala 118 miliard dolarů. Kousek za ním zůstalo satelitní vysílání a až s velkým odstupem za ním najdeme streamovací služby. Měsíční platby za kabelovou či satelitní televizi totiž bývají obvykle vyšší, než kolik stojí předplatné na Netflixu či obdobných službách. Mnoho domácností navíc nadále platí za „tradiční“ TV, ačkoliv souběžně s tím sleduje i streamovaná videa.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
HBO ovládlo nominace na ceny Emmy 2019 HBO ovládlo nominace na ceny Emmy 2019
Televizní stanice HBO letos překonala Netflix a odnesla si nejvíce nominací na televizní ceny Emmy 2019. Celkově šlo o 137 nominací, přičemž naprostou jedničkou zde byl legendární seriál Game of Thrones.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Netflixu se přestává dařit, utíkají mu američtí diváci Netflixu se přestává dařit, utíkají mu američtí diváci
Streamovací služba Netflix měla za sebou celou řadu úspěchů, ale pro tentokrát to úplně nevyšlo. Nárůst platících diváků byl o polovinu menší, než se čekalo a v USA došlo dokonce až k poklesu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Novým agentem 007 bude žena, černoška Lashana Lynch Novým agentem 007 bude žena, černoška Lashana Lynch
V novém díle o agentovi 007 dojde k velkému převratu. Novým agentem 007 se totiž stane žena, černoška. Postavu si tentokrát zahraje Lashana Lynch. U mnoha lidí tato zpráva vyvolala nemalé rozhořčení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Shutterstock uvedl Elements, knihovnu s filmovými efekty Shutterstock uvedl Elements, knihovnu s filmovými efekty
Fotobanka Shutterstock už nějakou dobu nabízí prodej videoklipů, svůj záběr ale dále rozšiřuje. Tentokrát totiž spouští funkci Elements, která bude nabízet nejen profesionálům nejrůznější vizuální efekty pro filmy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Zoner Photo Studio X: obstojí i jako střihový software? Zoner Photo Studio X: obstojí i jako střihový software?
Zoner Photo Studio X je sice už dle svého názvu software určený pro správu a editaci fotografií, v posledních verzích se ale začaly rozšiřovat i schopnosti editace videa a podporuje dokonce i H.265. Obstojí jako střihový software?
15.7.2019, recenze, Milan Šurkala