Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Streamovaná videa poprvé překonala kabelovou televizi

5.5.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Vloni překonal počet předplatitelů služeb pro streamování videa jako Netflix poprvé v historii kabelovou televizi. Tradiční televizní vysílání ovšem operátorům stále přináší nejvyšší zisk, streamování videa zůstalo až daleko za kabelovkou a satelitem.
Z výzkumu společnosti IHS Markit vyplývá, že v roce 2018 překonal celosvětový počet předplatitelů Netflixu, Amazon Prime Video, HBO Go a dalších služeb pro streamování videa (613 milionů) vůbec poprvé v historii počet diváků, kteří si platí za kabelovou televizi (556 milionů). Pokud tedy budeme streaming považovat za způsob přijmu placené televize, stala se z něj světová jednička. Ukazuje se tedy, že diváci před běžným způsobem vysílání dávají přednost filmům, seriálům a dalším pořadům, který si mohou pouštět podle libosti. Svou roli jistě hraje také možnost přehrávání na více zařízeních (chytré televize, smartphony, počítače aj.) a přístup k exkluzivnímu obsahu, do jehož tvorby např. Netflix investuje astronomické sumy.
 
 
Od roku 2014 počet předplatných za streamování videa vzrostl čtyřikrát
 
Pokud bychom sečetli počet předplatitelů všech forem tradičního televizního vysílání, stále zdaleka převyšují streaming videa. Přesto ve srovnání s rokem 2017 vzrostl počet předplatných těchto služeb o 27 %, zatímco za kabelovou televizi platí o 2 % lidí méně. Také ostatní platformy včetně satelitu stagnují nebo mírně klesají. Jedinou výjimkou je internetová televize (IPTV), jejíž popularita se zvyšuje a v loňském roce dokonce překonala satelit. IPTV můžeme považovat za kompromis mezi „tradiční“ TV a službami pro streamování videa. Na jedné straně totiž nabízí přístup k běžným kanálům, ale k tomu přidává různé doplňkové funkce jako archiv pořadů nebo online videopůjčovna.
 
 
Situace se ovšem trochu změní, pokud se podíváme na příjmy z jednotlivých typů předplatného. Tady zůstává lídrem „kabelovka“, která provozovatelům v loňském roce vydělala 118 miliard dolarů. Kousek za ním zůstalo satelitní vysílání a až s velkým odstupem za ním najdeme streamovací služby. Měsíční platby za kabelovou či satelitní televizi totiž bývají obvykle vyšší, než kolik stojí předplatné na Netflixu či obdobných službách. Mnoho domácností navíc nadále platí za „tradiční“ TV, ačkoliv souběžně s tím sleduje i streamovaná videa.