Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Stačí vám zvuk? Netflix chce přidat přehrávání obsahu bez videa

30.10.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Netflix připravuje další funkci, která by se mohla objevit v aplikaci pro Android. Jedná se o přehrávání zvuku na pozadí, a s deaktivovaným videem. Tato novinka by umožnila poslech některých pořadů, u kterých se lze obejít bez obrazu.
Vývojáři z fóra XDA Developers se podívali na zoubek mobilní aplikaci Netflix pro Android ve verzi 7.79.1. Při zkoumání balíčku APK narazili na jednu dosud neoznámenou funkci, která se by v aplikaci mohla objevit v blízké budoucnosti. Jedná se o přehrávání zvuku na pozadí. Netflix v tuto chvíli umožňuje přehrávat video na pozadí, a to prostřednictvím režimu obraz v obraze (PiP). Divák tedy může sledovat film nebo seriál, zatímco vyřizuje e-maily, chatuje s přáteli nebo zkrátka jen projíždí nové příspěvky na sociálních sítích.
 
 
Nová funkce ovšem umožní zcela vypnout video a přehrávat pouze zvukovou stopu. Na první pohled to může znít jako hloupost, ale jistě se najdou uživatelé, kteří novinku ocení. Pro akční filmy nebo dokumenty o přírodě se tento režim opravdu nehodí, ale využití při přehrávání stand-upu, talkshow nebo seriálu založeného na konverzacích může dávat smysl. Zmínky ve zdrojovém kódu totiž naznačují, že při využití tohoto režimu dochází pouze ke streamování audio stopy, nikoliv videa, což znamená vysokou úsporu přenesených dat. Tato funkce tedy umožní poslech obsahu i mimo dosah Wi-Fi přes mobilní připojení.
 
Přehrávání bez videa se může hodit také v případě, kdy máte přehrávaný pořad pouze jako kulisu, např. při cvičení, domácích pracích nebo relaxaci. Díky tomu nehrozí, že by vás video zbytečně rušilo a zároveň můžete bez obav zhasnout displej smartphonu, abyste prodloužili výdrž baterie. Prozatím není jasné, kdy se funkce dostane k uživatelům. Můžeme ovšem předpokládat, že Netflix bude novinku nejprve testovat na vzorku předplatitelů z určitých regionů a následně se podle zpětné vazby rozhodne, zda funkci zpřístupnit globálně.
 
Obdobně postupoval i při implementaci zrychleného přehrávání. I tato funkce vzbudila jistou kontroverzi, neboť umožňuje filmy a seriály přehrávat jinak, než to zamýšleli jejich tvůrci. Mobilní aplikace již delší dobu nabízí také zámek obrazovky, který zabraňuje nechtěným dotykům na displeji během přehrávání.