Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

SoundBeamer: revoluční reproduktor, který neruší okolí

2.3.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Na Kickstarteru se objevil projekt „soukromého reproduktoru“ SoundBeamer 1.0, který by se měl stát alternativou ke sluchátkům. Zvuk totiž šíří pouze k posluchači, zatímco okolí nic neslyší, případně nerozumí tomu, co posloucháte.
Pokud chcete v současné době sledovat film v televizi, aniž byste rušili nejbližší okolí, máte v zásadě dvě možnosti. Snížit hlasitost na minimum s tím, že nejspíš nebudete rozumět části dialogů nebo přijdete o některé zvukové efekty. Nebo použít sluchátka, která ovšem nemusí být nejvhodnějším řešením zase z jiných důvodů. Izraelský startup Novelo chce přinést další alternativu – reproduktor, který bude hrát jen pro vás. Zní to trochu jako sci-fi, ale ve skutečnosti se jedná o produkt blízký dokončení. Poprvé byl veřejnosti představen vloni na podzim, ale nyní autoři spustili crowdfundingovou kampaň na Kickstarteru.
 
 
První reproduktor se jmenuje SoundBeamer 1.0. Ačkoliv se novinka designově docela povedla, na první pohled byste nejspíš neřekli, jakou technologii ukrývá. Zatímco běžný reproduktor se snaží zvukem zaplnit celou místnost, SoundBeamer naopak zvuk směřuje přímo na posluchače. Používá ultrazvukové vlny k tomu, aby vytvořil „neviditelné zvukové kapsy“ okolo vašich uší. Zvuk by měl být stereofonní, nebo přesněji 360stupňový, proto výrobce slibuje pohlcující zážitek z poslechu. Zdá se, že autoři našli způsob, jak oklamat lidský sluch. Problémem při poslechu by neměly být dlouhé vlasy, vousy, brýle ani rouška.
 
 
Zvukový paprsek můžete nasměrovat na jedno místo (např. před obrazovku televize), nebo nechat reproduktor, aby sledoval vaší polohu v místnosti – k tomuto účelu využívá 3D kameru. SoundBeamer umožňuje nejen ohleduplnost k okolí, ale také ochranu soukromí bez použití sluchátek. Pokud někdo bude stát metr od vás, uslyší pouze 10 % z toho, co vy. Pokud tedy budete reproduktor využívat při videohovoru, nejbližší okolí uslyší pouze šepot, zatímco lidé několik metrů od vás by neměli slyšet prakticky nic. Podrobnosti o nové technologii najdete na již zmiňovaném Kickstarteru, kde se firma Novelo snaží vybrat 175 tisíc dolarů. A zatím to vypadá, že by se projekt mohl vydařit.
 
Aktuálně nejlevněji lze SoundBeamer 1.0 předobjednat za 345 dolarů, v přepočtu 7 500 Kč. K prvním zájemcům se snad dostane v prosinci 2021.