Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Soundbary LG v roce 2021: novinky s Dolby Atmos a DTS:X

7.4.2021, Jáchym Šlik, aktualita
LG oficiálně představilo svou nabídku soundbarů pro letošní rok. Konečně tak známe detaily o nových modelech, které podporují prostorový zvuk i nové možnosti zpracování zvuku v televizoru. I tentokrát vznikly soundbary ve spolupráci s Meridian.
O soundbarech LG pro rok 2021 jsme již jednou psali, ale bavili jsme se hlavně o cenách, protože jsme neměli k dispozici mnoho podrobností. To se nyní mění, neboť LG oficiálně představilo svou nabídku soundbarů pro letošní rok. Na pomyslném vrcholu stojí vlajková loď LG SP11RA se 7.1.4kanálovým zvukem a celkovým výkonem 770 W. Obsahuje měniče směřující nahoru, které jsou umístěny jak v samotném soundbaru, tak v sadě zadních reproduktorů. Tato kombinace je ideální pro pokročilé formáty prostorového zvuku Dolby Atmos nebo DTS:X, které ovšem podporuje i většina dalších představených novinek.
 
 
Kromě vlajkové lodi jsou všechny ostatní soundbary dodávány bez zadních reproduktorů, které ovšem můžete zakoupit dodatečně. U většiny modelů se objevuje také HDMI eARCmožnost přenosu signálu 4K s Dolby Vision přes HDMI, tzv. zvuk ve vysokém rozlišení (24bit/96kHz), AirPlay 2 nebo kompatibilita s hlasovými asistenty. Funkce AI Sound Pro, kterou známe již z loňských soundbarů, rozpozná přehrávaný obsah a nastaví podle toho vhodný zvukový režim. Nově je možné tuto funkci přenechat televizoru LG s AI Sound Pro, která nabízí větší výkon pro zpracování zvuku.
 
 
I letošní soundbary vznikly ve spolupráci s odborníkem na zvuk Meridian. LG se také zaměřilo na použití materiálů a obalů šetrných k životnímu prostředí, což potvrdila certifikace od organizace Societe Generale de Surveillance (SGS). Nové soundbary se v Evropě objeví ještě tento měsíc. Očekáváme také modely nižší a střední třídy, které by měly následovat později.
 
 

Technické parametry nových soundbarů LG

 
  Funkce SP11RA SP9YA SP8YA SP7Y SPD7Y
Zvuk Celkový výkon 770 W 520 W 440 W 440 W 380 W
Kanály 7.1.4 5.1.2 3.1.2 5.1 3.1.2
Zadní reproduktory Zadní a nahoru směřující Volitelné (SPK8) Volitelné (SPK8) Volitelné (SPK8) Volitelné (SPK8)
Dolby Atmos/DTS:X DTS:X Virtual
Meridian Horizon Technology Audio a Meridian Audio (Music Mode)
Hi-Resolution Audio
AI Room Calibration
AI Sound Pro
Pohodlí eARC ARC
4K Pass-Through s Dolby Vision
Funguje s Google Assistant, Amazon Alexa, AirPlay 2
LG TV Synergy TV Sound Mode Share, Sound Bar

Mode Control

Ekologie Eco Product (SGS)
UL ECV