Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony WF6 a RF4: HDR i v kombinaci s Full HD

17.2.2018, Jáchym Šlik, aktualita
HDR sice máme spojené především se 4K rozlišením, ale Sony opět dokazuje, že může fungovat také v kombinaci s Full HD. Na evropský trh zamíří dvě řady televizorů střední třídy bez Android TV.
Sony myslí také na šetřivější zákazníky, kteří za nový televizor nechtějí utratit desetitisíce, ale přesto by rádi okusili technologii HDR nebo sledovali obsah z Netflixu či Amazon Video. Pro evropské trhy jsou určeny nové modelové řady Bravia WF6 a RF4. První nabídne o něco prémiověji vypadající design a úhlopříčky 43" (108 cm) nebo 50" (127 cm), druhá potom jen 43” (108 cm) a navíc s plastovými nožičkami. U všech modelů však mohou uživatelé využít diskrétní vedení kabelů od připojených set-top boxů či Blu-ray přehrávačů nohou televizoru, takže dráty v obýváku zbytečně „nestraší”.
 
 
Sony Bravia WF6
 
Společným znakem všech novinek je obrazovka s rozlišením Full HD (1080p) a podporou vysokého dynamického rozsahu (HDR), který zajistí vyšší kontrast a bohatší barvy. Výrobce nezmiňuje konkrétní formáty, ale můžeme předpokládat, že půjde o otevřené HDR10. Obsah v HDR je možné přehrávat ze streamovacích služeb nebo připojených zařízení, jako jsou herní konzole. Není příliš časté, že by bylo HDR kombinováno s nižším než 4K Ultra HD rozlišením, ale Sony nebo jeho konkurent Panasonic už v minulosti pár takových modelů předvedli. Televizory nabízejí také technologii X-Reality Pro, která převádí obraz z nižšího rozlišení (např. u DVD či televizního vysílání) do Full HD.
 
 
Sony Bravia RF4
 
Funkce Smart Plug & Play potom umožňuje přenášet Full HD obraz ze smartphonu prostřednictvím USB. Bezdrátový přenos není podporován, takže pro tyto účely bude nutné využít starý dobrý Chromecast. Marně byste také hledali Android TV, místo toho využili Sony svou vlastní platformu, která ovšem nabízí přístup k oblíbeným službám jako Netflix nebo YouTube. Vzhledem k častým problémům platformy od Googlu, jako jsou v nedávné době hlavně aktualizace televizorů Sony, však může řada uživatelů brát absenci Android TV jako výhodu. Sony Bravia WF66 a Bravia RF45 se začnou na evropských trzích prodávat letos na jaře za dosud nezveřejněnou cenu.
 
Kromě toho Sony oznámilo modelové řady Sony XF80 a XF75, které nabízejí obraz ve 4K HDR, Android TV a úhlopříčky od 43” do 65”. Ceny však budou pochopitelně vyšší.
 
Zdroj: 4kfilme.de