Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony vytvořilo 16K displej, má úhlopříčku 20 metrů

14.4.2019, Milan Šurkala, aktualita
Společnosti Sony se podařilo vytvořit opravdu obrovský displej. Využívá moderní Crystal LED technologii, nabídne neuvěřitelné 16K rozlišení a velikostí se rovná dvěma kloubovým autobusům postaveným na sobě.
Sony se snaží posouvat vývoj stále dál a dál. Před pěti lety představila 16K displej pro Haneda Airport v Tokiu, tentokrát jde ale o jediný panel v kuse využívající technologii Crystal LED (v podstatě micro LED) technologie s tímtéž rozlišením. Tato technologie umožňuje vytvářet panely bez jakýchkoli rámečků a skládat je vedle sebe, aniž by byly patrné předěly mezi nimi. Novinka je instalována ve výzkumném centru kosmetické firmy Shiseido.
 
Sony 16K displej
 
Nezaujme jen 16K rozlišením (přesná hodnota není známa, na šířku to ale bude něco okolo 16 tisíc pixelů), ale také svou velikostí. Má totiž 783” úhlopříčku, což je téměř 19,9 metru. Konkrétně je její délka 19,2 metru a výška 5,4 metru. Otázkou tak nyní je, kde se vůbec vezme 16K obsah, neboť dnes je zřídkavé i 8K. Je jasné, že toto není televize obýváku, ale spíše obrazovka do velkých nákupních center, letišť nebo podobně.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama