Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony vyšle na trh svůj nejlepší 4K projektor s Ultra Short Throw

15.4.2015, Jan Vítek, aktualita
Pro opravdu náročné diváky, kteří si chtějí při sledování filmů užít pohodlí domova, si Sony připravilo projektor LSPX-W1S s technologií Ultra Short Throw. Nejde také o klasický projektor, jako spíše kus nábytku.
O projektoru Sony LSPX-W1S si nejlepší obrázek uděláme z fotografií, kde se ukazuje jakýsi nízký stolek, za jehož lamelami jsou reproduktory a z malé kukaně uprostřed pak bude přímo nahoru na blízkou stěnu promítán obraz ve vysokém rozlišení 4K. Tento projektor tak v podstatě nezabere více prostoru než televizor se srovnatelnou úhlopříčkou, která dle výrobce činí v ideálním případě 147 palců, čili 373 cm. Na takový obraz ale musíme mít k dispozici příslušnou promítací plochu a asi nejlepší bude mít pro tyto účely upravenou přímo stěnu.

Projektor LSPX-W1S patří do konceptu Life Space UX a dle zprávy jde o jeho první krok. Sony za něj již získalo Red Dot Award (Product Design 2015, Best of the Best) a 2015 iF Design Award. Využita je zde také technologie Laser Light Source, čili laserový zdroj světla, který má zajistit velmi vysoký jas a živé barvy. Sony dále slibuje velmi snadnou instalaci, ale to je celkem zřejmé, že bude stačit celé zařízení vhodně umístit ke stěně a zapojit. Ve skříni projektoru je navíc i místo pro další domácí elektroniku, například potřebný Blu-ray přehrávač či snad i vhodně dimenzované HTPC. Pokud byste ale přesto ocenili stejně dobře vybavený, ale menší projektor, je tu ještě model VPL-GTZ1.

Rozlišení projektoru je 4096 x 2160, přičemž maximální velikost obrazu je 147" a minimální 66", přičemž pro vytvoření obrazu takových velikostí je třeba projektor umístit na vzdálenost 71 až 17 cm od stěny. Objektiv je vybaven 1,6násobným zoomem a pak tu máme síťovou konektivitu, čtyři HDMI, USB, atd. V pohotovostním režimu si projektor vezme pouze 0,5 W, ale v zapnutém stavu až 520 W. A co se týče zvukového systému, máme tu stereo se 130mm wooferem a 19mm tweetery. Veškeré specifikace jsou na stránkách výrobce (viz zdroj).

Co se týče dostupnosti a ceny, o tom se Sony ve zprávě nezmiňuje. Uvádí pouze, že tato novinka bude součástí prezentace The Cinema od Toma Dixona na veletrhu Milan Design Week, který se koná od 15. do 19. dubna 2015.

Zdroj: TZ Sony