Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony vede v prodeji 4K TV, Samsung ji dohání

7.3.2014, Pavel Zubatý, aktualita
Televizory Sony kralují 4K segmentu už od loňského uvedení prvního 4K televizoru řady Bravia. Na paty však japonskému výrobci šlape jihokorejský Samsung. Další zavedené značky jako Panasonic nebo LG jsou značně pozadu, předběhly je výrobci z Číny.
Co se domácí audiovizuální techniky týče, rok 2013 znamenal uvedení masově vyráběných 4K neboli Ultra HD televizorů mnoha značek. Jenže toto loňské "cvičiště" má brzo vystřídat "bojiště", kterým bude celý rok 2014. Už na jaře má přijít několik nových řad 4K televizorů. Půjde přitom nejen o výrobce přístrojů první, ale též druhé a třetí úrovně.Vedoucí příčku segmentu zaujímají přístroje Sony X9/X8. Zdroj: Sony


Samsung je druhý, na obr. model UE55F9000ST. Zdroj: Samsung


Zatím si vedoucí příčku drží Sony se svými řadami X9 a X8. Ve druhém čtvrtletí r. 2013 jí patřilo 42,4 % všech zisků z prodeje 4K televizorů. V té době byla konkurence tvořena jen několika dalšími výrobci těchto televizorů. Jihokorejský Samsung s uvedením řady F9000 ještě pár měsíců počkal. První příčku si Sony udržela i ve čtvrtém kvartálu, její převaha se však scvrkla na 18,2 % globálních zisků. Druhou pozici držel Samsung se svými 14,9 %. Následovaly čínské značky Skyworth, Changhong a Hisense. Šesté místo patřilo LG, za kterým se držel Sharp a Panasonic.

V Evropě už vede Samsung s podílem 40 %, Sony si drží 30,3% podíl. V Severní Americe je tomu naopak: Sony získalo 46,3% zisků, kdežto Samsung jen 34,4 %. Ve výrobě televizorů jako takových vedl Samsung. Sony přitom prohlásila, že od roku 2014 se zaměří na hi-endové 4K televize. Naskýtá se tudíž otázka, jestli se Sony podrží udržet v čele segmentu 4K. A jak dlouho vlastně zůstanou 4K televizory hi-endem.

Zdroj: FlatpanelsHD