Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony uvedl Vegas Pro 12

1.10.2012, Radek Jahoda, aktualita
V duchu dnešní doby zde máme novou verzi profesionálního video editoru Vegas Pro s pořadovým číslem 12. To přidává oproti předchozí verzi některé funkce, kterými již disponují konkurenti a vylepšuje stávající možnosti.
Vegas vždy bodoval a stále boduje příjemným a intuitivním ovládáním, které je v určitém smyslu jiné, než mají všichni ostatní. Jednak výborně zapadá do prostředí Windows, když nepoužívé své vlastní vymyšlené prostředí, ale je i svižné a velmi přehledné. To bylo přeci je na překážku oproti jiným programům, protože takto těžko přetáhne výrobce zákazníky odjinud, proto v minulosti došlo k několika malým změnám, např. přesunu časové osy dolů jako u jiných programů (pomineme-li, že ovládání jehorší, protože ikonky zůstaly stále nahoře). Prostředí je ale již stabilizované, takže se již delší dobu přidávají nové funkce.

Dvanáctka tentokrát přidává např. Smart Proxy, které automaticky a dynamicky anhradí originální klipy jejich kopiemi, které jsou přívětivější k editaci. Děje se tak vždy, když náhled není schopen dosáhnout požadovaného framerate, při finálním renderování ale je použit stále originál pro zachování plné kvality.Tuto funkci již má mnoho jiných programů, i pro domácí použití, takže je jen dobře, že s něčím podobným přichází i Vegas.

Dalším vylepšením je Project Interchange pro výměnu projektů s jinými populárními video editory - Adobe Premiere Pro CS a, After Effects CS6, Avid Pro Tools 10, DaVinci Resolve 8, Apple Final Cut Pro 7 a zvládá i export do Apple Final Cut Pro X.

Novinkou je i Expanded Edit Mode, kdy je časová osa a s topy v ní dočasně přepnuta do "A-B roll" režimu pro preciznější střih.

Další hodně vítanou novinkou je Color Match. Tato funkce automaticky zkoriguje barevnost mezi dvěma klipy. Určitě se již každý setkal s tím, že kamera dvě scény nezachytila se stejnou barevnou teplotou.

Pro lepší maskování částí obrazu je zde nový nástroj Shape Masking. Ten umožňuje pomocí obdélníků a oválů vymaskovat část požadovaného obrazu. To samé dělá FX Masking, ale pouze na přiřazený efekt, lze tak například odstranit šum jen v části obrazu.

Novinkou, kterou ale znají jiné editory již dávno, je také tagování klipů v seznamu klipů - Project Media.

A v neposlední řadě je zde nový nátroj LAB Adjust Video FX Plug-in pro barevné korekce v Lab gamutu. nechybí ani L*a*b* Color Space Histogram.

Vegas 12 dostal podporu i pro nový hardware. Je možné nabírat video z kamer Panasonic P2 pomocí Vegas Pro Device Exploreru a editovat záznamy ve formátech DVCPRO 25/50/100 a AVC-Intra 50/100 .mxf nativně.

K dispozici budou dvě verze. Vegas Pro 12 bude v balíku s DVD Architectem Pro za $699.95 dolarů, samostatná verze Vegas Pro 12 Edit bude k mání za $499.95 dolarů.

Zdroj: Sony Creative Software
reklama
reklama