Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony představuje televize Bravia XR A95K s technologií QD-OLED

12.1.2022, Milan Šurkala, aktualita
Sony představilo svou první QD-OLED televizi Bravia XR A95K. Ta má kombinovat vysoký kontrast OLED technologie s vysokým jasem typickým pro QLED. V podstatě tak jde o QLED s OLED podsvícením.
Sony na CES 2022 představilo první televize s technologií QD-OLED. Ta má kombinovat kvantové tečky a OLED technologii pro spojení výhod technologií OLED a QLED. Podívejme se tedy nejprve, jak fungují dnešní displeje. OLED displeje mají zpravidla bílou organickou LED, jejíž světlo pak proudí přes barevné filtry, jenže tímto přichází o část jasu. Jen částečným řešením je WRGB OLED, kde je i subpixel bez barevného filtru, což zvýší jas, jenže se to nesmí přehnat, aby se nezačaly ztrácet barvy (bílá nepřebila barevné subpixely).
 
Sony Bravia XR A95K
 
QLED s kvantovými tečkami pracuje s velmi jasným podsvícením pomocí jasně modrých LED a vrstva kvantových teček pak téměř beze ztrát konvertuje toto světlo na další barvy, tedy zelené a červené odstíny v zelených a červených subpixelech. Výhodou je vysoký jas díky LED, ale takový panel stále není schopen dosáhnout úplně černé jako OLED.
 
QD-OLED kombinuje tyto přístupy dohromady. Místo bílé OLED je zde modrá. Stejně jako u QLED, i zde se o výsledné barvy starají kvantové tečky (modré světlo nechají tak, zelenou a červenou pak vyrobí z modré). Poněvadž jde o téměř bezeztrátový proces, QD-OLED může dosahovat vyššího jasu, což navíc umocňují tři vrstvy těchto diod. Současně je možné tyto OLED vypnout a dosáhnout perfektní černé.
 
A nyní už konečně k televizím Sony. Zde jde konkrétně o řadu Bravia XR A95K, která bude k dispozici v 55" a 65" úhlopříčce. V obou případech jde o rozlišení 4K a těšit se můžeme na 120Hz frekvenci. Má 4 HDMI porty, z toho dva jsou typu HDMI 2.1. Hráče potěší podpora VRR a ALLM, operačním systémem je Google TV.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.