Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony představilo trojici laserových projektorů s rozlišením 4K

29.4.2022, Milan Šurkala, aktualita
Sony představilo trojici laserových projektorů s rozlišením 4K
V nabídce projektorů značky Sony se objevila trojice nových modelů. Jde o laserové projektory s nativním rozlišením 4K a SXRD (Silicon X-tal Reflective Display). Vzájemně se liší maximální světelným tokem nebo přítomností objektivu Advanced Crisp Focus.
Sony představilo trojici nových laserových projektorů s 0,61" čipem SXRD (Silicon X-tal Reflective Display), což zajišťuje nativní rozlišení 4K (3840×2160 pixelů). Laserová dioda má vydržet na 20 tisíc hodin provozu a projektory slibují až 95% pokrytí barevného gamutu DCI-P3. Dostávají např. i certifikaci IMAX Enhanced. Nechybí zpracování obrazu pomocí Sony X1 Ultimate a technologie Triluminos Pro. Díky rozhraní HDMI 2.0b lze přehrávat obsah ve 4K maximálně při 60 Hz, Sony zde slibuje 21ms latence. Pokud se spokojíte s Full HD, můžete navýšit frekvenci na 120 Hz a snížit latence na 13 ms.
 
Laserové projektory Sony
 
Vlajkovou lodí je model VPL-XW7000ES, který vyjde na nemalých 28 tisíc USD. V jeho případě tu máme objektiv Advanced Crisp Focus, který má zajistit čistý obraz bez zkreslení a celoplošnou ostrostí. Maximální světelný tok dosahuje 3200 lumenů a při 150" (cca 380cm) má dosahovat 200 nitů.
 
Sony VPL-XW7000ES
 
O dost levnější je VPL-XW6000ES, který snižuje světelný tok na 2500 lumenů, ale jinak je ve většině parametrů shodný a cena je výrazně nižší s hodnotou 12 tisíc USD. Za 6 tisíc USD je pak základní model VPL-XW5000ES, který se musí obejít bez objektivu ACF a technologie Live Color Enhanced. Světelný tok klesá na 2000 lumenů a ovládání zoomu a ostření už není elektronické, ale manuální. Chybí mu tak i možnost zapamatovat si až 5 předvolených nastavení objektivu.
 
Sony VPL-XW6000ES
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.