Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony je ve ztrátě a chystá změny ve výrobě TV

10.2.2014, Jan Vítek, aktualita
Společnost Sony nedávno ohlásila, že svou divizi vyrábějící počítače PC značky VAIO prodává, přičemž ve zprávě bylo také zmíněno, že v červených číslech je i výroba a prodej jejích televizorů. Nyní došlo i na ně, takže co tuto firmu a potažmo nás čeká?
Televizor je pro firmu Sony typický produkt, který vyrábí již dlouhá desetiletí, ale v poslední době je to také produkt, který svému výrobci nepřináší zisky, právě naopak. Firma tak ve snaze vrátit se do ziskovosti ohlásila, že divize vyrábějící televizory bude odsunuta do vedlejší produkce a samotná Sony se zaměří na hi-endové produkty. Přímým následkem bude i propouštění zaměstnanců a, jak Sony doufá, následně i velmi rychlý návrat k ziskovosti.

Firma Sony tedy předpokládá, že zaměření na hi-endové TV produkty jí přinese úspěch a je zřejmé, že z našeho televizního trhu nezmizí, jako se nejspíše stane v případě VAIO PC, které kompletně prodala firmě JIP (Japan Industrial Partners Inc.). Sony také bude dále hledat cesty, jak zefektivnit výrobu televizních panelů, srazit výdaje na výzkum a vývoj a vůbec najít cesty, jak ušetřit, což si vytyčila již v listopadu 2011.

Orientace firmy na hi-end je pak celkem pochopitelná, neboť v této době se tento trh týká 4K modelů, které jsou v případě Sony jedničkou v USA a v Japonsku drží 75 % trhu. Levnější televizory pak v tomto roce měly firmě Sony přinést zisky především na nových trzích, jejichž růst se však zpomalil, takže fiskální rok 2013 bude v této oblasti opět zakončen ztrátou. Završen bude dne 31. března 2014.

Co si tedy Sony chystá? Krom snah o upevnění své pozice mezi prodejci 4K TV, a to pomocí nových modelů, si chystá i nové 2K modely. U nich slibuje širší barevný gamut a nové technologie pro celkové vylepšení obrazu. Pro nové trhy si Sony připraví televizory, které jim budou přímo šity na míru a to vše bude vyrábět nově vzniklá přidružená společnost, v níž bude mít Sony plný podíl. Tato operace má být dle plánu dokončena do června tohoto roku.

Vypadá to tedy, že běžný zákazník si možná ničeho nevšimne a chystané akce budou mít dopady spíše na samotnou firmu, která chce pracovat a vyrábět efektivněji a vrátit svou výrobu televizorů do černých čísel již v následujících fiskálním roce.

Zdroj: X-bit labs
reklama
reklama