www.tvfreak.cz
>
>
>
>
>

Sony Bravia XR: aktualizace s VRR až na podzim a plná propustnost HDMI 2.1?

Sony Bravia XR: aktualizace s VRR až na podzim a plná propustnost HDMI 2.1?
, , aktualita
Podle čínského zdroje by měly letošní televizory Bravia XR využívat HDMI 2.1 s plnou propustností 48 Gb/s. Na podporu variabilní obnovovací frekvence (VRR) si majitelé jeětě počkají, neboť aktualizace je údajně plánována na podzim 2021.
K oblíbeným
reklama
Sony letos představilo high-endové OLED TV a LCD TV ze série Bravia XR. Všechny modely jsou vybaveny rozhraním HDMI 2.1, ale ne všechny funkce budou dostupné hned od uvedení na trh. Týká se to také variabilní obnovovací frekvence, známější pod zkratkou VRR. Tato funkce zajišťuje, aby během hraní her nedocházelo k trhání obrazu a vzniku různých artefaktů z důvodu špatné synchronizace mezi obrazovkou a vstupním zařízením. Variabilní obnovovací frekvence je tedy nejvíce užitečná pro majitele moderních herních konzolí, jako je PlayStation 5. Zdá se, že na VRR v nových televizorech Sony budou muset uživatelé čekat nejméně do letošního podzimu.
 
 
Japonský výrobce zatím neposkytl žádné upřesňující informace o tom, kdy by měla aktualizace vyjít. Podle čínského zdroje je ovšem update plánován na podzim 2021. Každému se asi vybaví situace s loňskými modely XH90, které podporovaly HDMI 2.1 od uvedení na trh. Sony slibovalo, že později prostřednictvím aktualizace firmwaru přidá podporu VRR a ALLM. K tomu ovšem bezmála rok po uvedení na trh stále nedošlo. Naposledy jsme o tomto updatu slyšeli letos v lednu, kdy zástupce Sony ujišťoval zákazníky, že update je v plánu. Nezbývá než doufat, že modely Bravia XR nečeká podobný scénář. Sony by se navíc mělo o to více stydět, že je výrobcem PS5 a dokonce sérii XH90 doporučovalo jako ideální k této konzoli.
Stejný čínský zdroj zodpověděl ještě jednu nejistou otázku týkající se HDMI 2.1 na televizorech Bravia XR. Týká se propustnosti rozhraní, která totiž není nijak jasně stanovena, proto se u zařízení s tímto konektorem můžeme setkat s různými hodnotami. Maximem je 48 Gb/s, které umožní přenos signálu ve 4K120 nebo 8K60. Mnohé televizory ovšem používají HDMI 2.1 s omezenou propustností (nejčastěji 40 Gb/s). V takovém případě je nutné snížit snímkovací frekvenci nebo změně barevného samplingu, což se může projevit horší kvalitou barev. V tomto případě se ovšem zájemci o nové televizory Bravia XR nemusí strachovat – Sony totiž údajně nabídne plnou propustnost 48 Gb/s.
 
Zdroj: 4kfilme.de


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
VVC/H.266 dle studie v 8K o 41 % úspornější než HEVC/H.265 VVC/H.266 dle studie v 8K o 41 % úspornější než HEVC/H.265
Nový kodek VVC/H.266 chce nahradit stávající HEVC/H.265 a podle poslední studie je v kompresi 8K videa až o 41 % lepší. To je patrné především pro vyšší snímkovací frekvence, které mají ostřejší obraz.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Kevin Spacey zaplatí pokutu 31 mil. USD za sexuální skandál při House of Cards Kevin Spacey zaplatí pokutu 31 mil. USD za sexuální skandál při House of Cards
Seriál House of Cards byl předčasně ukončen kvůli sexuálním skandálům hlavního protagonisty Kevina Spaceyho. Ten bude muset zaplatit pokutu 31 mil. USD za problémy, které tím způsobil produkční společnosti.
28.11.2021, aktualita, Milan Šurkala
SoC MediaTek Pentonic 2000 pro televize s 8K/120Hz a H.266 SoC MediaTek Pentonic 2000 pro televize s 8K/120Hz a H.266
Moderní 8K televize budou moci brzy využívat velmi výkonného SoC od společnosti MediaTek. Jeho nový Pentonic 2000 bude vyráběn 7nm procesem, který má zajistit i nízkou spotřebu. Nabitý bude i technologiemi jako např. podporou H.266.
28.11.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Panasonic představuje kompaktní projektor PT-VMZ71 Panasonic představuje kompaktní projektor PT-VMZ71
Společnost Panasonic představila novou řadu projektorů s rozlišením WUXGA, které vévodí model PT-VMZ71. Přinese vyšší jas, přitom si však zachovává poměrně kompaktní konstrukci a nízkou hmotnost.
23.11.2021, aktualita, Milan Šurkala
Sony Venice 2: vyměnitelný senzor, 8.6K rozlišení a 16EV DR Sony Venice 2: vyměnitelný senzor, 8.6K rozlišení a 16EV DR
Profesionální kameramani budou moci od příštího roku využívat novou hračku. Je jí kamera Sony Venice 2, která dostává na výběr 6K a 8.6K snímače, které jsou vyměnitelné. Oba nabídnou velkorysý dynamický rozsah.
16.11.2021, aktualita, Milan Šurkala