Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony Bravia opět ztrátová

6.6.2011, Tomáš Mejzlík, aktualita
Už je to ohraná písnička, ale ani napoosmé se nejspíš nepodaří Sony dostat LCD televize Bravia do kladných čísel. Třetí největší výrobce televizí pravděpodobně skončí opět se ztrátou. Alespoň sama Sony to tak očekává.
Nyní se výrobce odvolává na zemětřesení v Japonsku spojené s vlnou tsunami, které se odehrálo 11 března. Divize televizorů, která dělá 17 % obratů společnosti Sony tak zůstane stejně jako sedm předchozích let ztrátová.

LCD televizorů Bravia se za fiskální rok končící 31. března prodalo 22,4 miliónů kusů, což je 44% meziroční nárůst. O razantní zvýšení prodejů se postaral především domácí japonský trh. Díky zvýšeným prodejům se obrat televizní divize zvýšil o 16 % na 1161 miliard jenů (220 miliard CZK).Vysoký obrat ovšem neznamená vysoký zisk. U Sony je to spíš naopak, neboť se s tímto obratem TV divize ponořila do ztráty 75 miliard jenů (14 miliard CZK). Japonský gigant spotřební elektroniky doplatil údajně na neustálé snižování cen v rámci konkurenčního boje a na silný jen, který se promítl do nižších zisků ze zahraničních vývozů. Sony to má těžké, protože musí klíčové komponenty – LCD panely, do svých televizí kupovat a nevyrábí si je sama.

Společnost zůstává na venek pozitivní a plánuje zvýšit prodeje v současném fiskálním roce na 27 miliónů kusů a alespoň značně snížit ztrátu, když je návrat do ziskovosti stále nepravděpodobný. Masaru Kato připustil, že přírodní katastrofa z 11. března vedla k nedostatku některých dílů pro high-endové televize Bravia, které mohly znamenat dobré zisky, neboť poptávka převyšuje nabídku.

Zdroj: HDTVTest