Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony a Panasonic pracují na levnějších OLED panelech

3.7.2012, Pavel Zubatý, aktualita
Zástupci japonských gigantů Sony a Panasonic podepsali smlouvu, která popisuje společný vývoj nové generace OLED panelů pro televizory a modulů pro velkoformátové obrazovky. Cíl této aliance je prostý: snížit cenu těchto panelů.
Technologie OLED (organická světlo emitující dioda, angl. organic light-emitting diode) umožnila tvorbu panelů, které nabízí velmi kvalitní obraz. Nevýhodou je však velmi vysoká cena, která je řadí mimo dosah běžných smrtelníků. Svou příležitost zde vycítily japonské společnosti Sony a Panasonic. Proti konkurenci jim má pomoct sdílení objevů i expertízy týkajících se OLED. Výsledkem má být nová generace této technologie, která umožní masovou produkci velkých OLED obrazovek s vysokým rozlišením a nízkou cenou. To by přitom mělo nastat už příští rok.
Sony XEL-1, údajně první televizor na světě. Zdroj: X-bitLabs


Sony uvedla svou OLED TV už v r. 2007 (údajně jako první na světě), její úhlopříčka přitom činila pouhých 11 palců. Tato firma představila v r. 2011 profesionální OLED monitor s úhlopříčkou 25 palců. V masové výrobě byla využita metoda nanášení ve vakuu. Sony navíc aktivně propagovala vývoj a nasazení další generace OLED technologií. Jedná se o hybridní zařízení s prvky OLED, výrobní technologie kombinující metodu nanášení a tisku. S tím souvisí i vývoj nových typů TFT (řídicí obvod z tenkých tranzistorů, angl. thin film transistor) na bázi oxidů nebo pružného organického TFT. Výsledky pak byly k vidění na různých akademických konferencích.
Prototyp 40" OLED TV Panasonic z roku 2008. Zdroj: oled-display.net


Panasonic si drží vedoucí postavení ve vývoji velkých obrazovek, OLED panelů s vysokým rozlišením. Využívá přitom pokročilé metody výroby pomocí tisku, což umožňuje tisk obrazovek s velkými rozměry při nižších nákladech. Panasonic k tomu vlastní unikátní technologie produkce, které umožňují používat tuto metodu. Tento výrobce se zabývá vývojem ohebných OLED panelů i kvalitních obrazovek s malou hloubkou, ale velkou úhlopříčkou.

Zdroj: HiTechReview