Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Smart TV sledují své uživatele, ukázal výzkum

14.10.2019, Milan Šurkala, aktualita
Vědci z Princeton University se podívali na zoubek chytrým televizím a instalovaným aplikacím pro nabízené kanály. Zjistilo se, že většina z nich sleduje své uživatele a vytváří si jejich sledovací profily pro další využití.
Chytré televize se probojovaly do našich domácností a je pochopitelně otázkou, nakolik se tyto systémy liší od běžných počítačů připojených k internetu, jak jsou zranitelné a jak moc je lze šmírovat. Vědci z Princeton University to vyzkoušeli a zjistili, že v případě ekosystému Roku a Amazon Fire TV je situace se sledováním uživatelů hodně rozbujelá. Vědci totiž vytvořili systém, který automaticky nainstaloval zhruba 2000 aplikací pro různé kanály a pak sledovali, co vše putuje sítí.
 
Smart TV
 
ilustrační foto, autor: Sinchen.Lin (CC BY 2.0), přes Flickr
 
Zatímco některé používaly šifrovaná data, některé kanály se s nějakým šifrováním vůbec neobtěžovaly (79 % kanálů na Roku a 76 % kanálů na Amazon Fire TV měly alespoň jeden nešifrovaný HTTP přenos) a bylo vidět, že ke společnostem putují data jako reklamní ID (to jde obvykle zakázat) a další údaje. Našla se tu např. sériová čísla televizí, jejich MAC adresy, SSID Wi-Fi sítí a jiné. V těchto případech už zakázání sledování nefunguje, byť jde rovněž o údaje, které mohou dost spolehlivě sloužit k identifikaci televize a uživatele. Nějaká forma sledování se objevila na 69 % kanálů pro Roku a dokonce 89 % kanálů pro Amazon Fire TV. I to může být podle vědců důvod, proč jsou mnohé produkty poměrně levné a monetizují se pak na základě sledování uživatelů a využívání těchto dat dále.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.