www.tvfreak.cz
>
>

Smart TV sledují své uživatele, ukázal výzkum

Smart TV sledují své uživatele, ukázal výzkum
, , aktualita
Vědci z Princeton University se podívali na zoubek chytrým televizím a instalovaným aplikacím pro nabízené kanály. Zjistilo se, že většina z nich sleduje své uživatele a vytváří si jejich sledovací profily pro další využití.
K oblíbeným
reklama
Chytré televize se probojovaly do našich domácností a je pochopitelně otázkou, nakolik se tyto systémy liší od běžných počítačů připojených k internetu, jak jsou zranitelné a jak moc je lze šmírovat. Vědci z Princeton University to vyzkoušeli a zjistili, že v případě ekosystému Roku a Amazon Fire TV je situace se sledováním uživatelů hodně rozbujelá. Vědci totiž vytvořili systém, který automaticky nainstaloval zhruba 2000 aplikací pro různé kanály a pak sledovali, co vše putuje sítí.
 
Smart TV
 
ilustrační foto, autor: Sinchen.Lin (CC BY 2.0), přes Flickr
 
Zatímco některé používaly šifrovaná data, některé kanály se s nějakým šifrováním vůbec neobtěžovaly (79 % kanálů na Roku a 76 % kanálů na Amazon Fire TV měly alespoň jeden nešifrovaný HTTP přenos) a bylo vidět, že ke společnostem putují data jako reklamní ID (to jde obvykle zakázat) a další údaje. Našla se tu např. sériová čísla televizí, jejich MAC adresy, SSID Wi-Fi sítí a jiné. V těchto případech už zakázání sledování nefunguje, byť jde rovněž o údaje, které mohou dost spolehlivě sloužit k identifikaci televize a uživatele. Nějaká forma sledování se objevila na 69 % kanálů pro Roku a dokonce 89 % kanálů pro Amazon Fire TV. I to může být podle vědců důvod, proč jsou mnohé produkty poměrně levné a monetizují se pak na základě sledování uživatelů a využívání těchto dat dále.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nový energetický štítek pro televize od 1. 3. 2021. Co se změnilo? Nový energetický štítek pro televize od 1. 3. 2021. Co se změnilo?
EU od 1. března 2021 vyžaduje po výrobcích nové energetické štítky spotřebičů, které obsahují pouze třídy od A do G. To se týká také televizorů. Pro většinu aktuálních modelů to bude znamenat pád do nejnižší třídy G.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Samsung je 15. rok v řadě jedničkou na trhu s TV. Xiaomi zabodovalo v Číně Samsung je 15. rok v řadě jedničkou na trhu s TV. Xiaomi zabodovalo v Číně
Samsung ani v roce 2020 nepředal štafetu nejúspěšnějšího výrobce televizí své konkurenci. Na celosvětovém trhu si udržel skoro třetinový podíl. Stupně vítězů doplňují LG a Sony. Xiaomi si připsalo úsměch na domácím trhu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
TCL slíbilo aktualizaci na Android 11 pro televize z let 2019 a 2020 TCL slíbilo aktualizaci na Android 11 pro televize z let 2019 a 2020
TCL oznámilo radostnou novinu pro majitele stávajících televizorů. Připravuje totiž update na Android 11, který se týká modelů z uplynulých dvou let. Zatím ovšem není jasné, zda přinese také rozhraní Google TV.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Vývojář úspěšně portoval Android TV na Amazon Fire TV Stick 4K Vývojář úspěšně portoval Android TV na Amazon Fire TV Stick 4K
Amazon Fire TV Stick je sice vybaven Androidem, ale s výraznými úpravami bez podpory služeb od Googlu. Pro verzi z roku 2018 je ovšem nyní dostupný port Android TV, i když samozřejmě pouze neoficiálně.
27.2.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Xiaomi předvedlo dalšího obra. Redmi TV Max dostala 86" variantu Xiaomi předvedlo dalšího obra. Redmi TV Max dostala 86" variantu
Xiaomi pod svou značku Redmi představilo další televizor s velkou úhlopříčkou, který bude naneštěstí dostupný pouze v Číně. Redmi Smart TV Max nabídne velikost, která se ještě vejde do běžných dveří. K dispozici je také HDMI 2.1.
27.2.2021, aktualita, Jáchym Šlik