www.tvfreak.cz
>
>

Smart TV sledují své uživatele, ukázal výzkum

Smart TV sledují své uživatele, ukázal výzkum
, , aktualita
Vědci z Princeton University se podívali na zoubek chytrým televizím a instalovaným aplikacím pro nabízené kanály. Zjistilo se, že většina z nich sleduje své uživatele a vytváří si jejich sledovací profily pro další využití.
K oblíbeným
reklama
Chytré televize se probojovaly do našich domácností a je pochopitelně otázkou, nakolik se tyto systémy liší od běžných počítačů připojených k internetu, jak jsou zranitelné a jak moc je lze šmírovat. Vědci z Princeton University to vyzkoušeli a zjistili, že v případě ekosystému Roku a Amazon Fire TV je situace se sledováním uživatelů hodně rozbujelá. Vědci totiž vytvořili systém, který automaticky nainstaloval zhruba 2000 aplikací pro různé kanály a pak sledovali, co vše putuje sítí.
 
Smart TV
 
ilustrační foto, autor: Sinchen.Lin (CC BY 2.0), přes Flickr
 
Zatímco některé používaly šifrovaná data, některé kanály se s nějakým šifrováním vůbec neobtěžovaly (79 % kanálů na Roku a 76 % kanálů na Amazon Fire TV měly alespoň jeden nešifrovaný HTTP přenos) a bylo vidět, že ke společnostem putují data jako reklamní ID (to jde obvykle zakázat) a další údaje. Našla se tu např. sériová čísla televizí, jejich MAC adresy, SSID Wi-Fi sítí a jiné. V těchto případech už zakázání sledování nefunguje, byť jde rovněž o údaje, které mohou dost spolehlivě sloužit k identifikaci televize a uživatele. Nějaká forma sledování se objevila na 69 % kanálů pro Roku a dokonce 89 % kanálů pro Amazon Fire TV. I to může být podle vědců důvod, proč jsou mnohé produkty poměrně levné a monetizují se pak na základě sledování uživatelů a využívání těchto dat dále.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
TCL X10: první mini LED TV míří se zpožděním na evropské trhy TCL X10: první mini LED TV míří se zpožděním na evropské trhy
Již koncem loňského roku bylo oznámeno, že se začíná na českém trhu prodávat televizor TCL 65X10. První LCD TV s technologií mini LED se ovšem nakonec zpozdila. Jak naznačují informace z Evropy, druhý start prodeje je za rohem.
21.2.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Panasonic představil nové soundbary HTB600 a HTB400 Panasonic představil nové soundbary HTB600 a HTB400
Pokročilejší soundbar SC-HTB600 podporuje formáty Dolby Atmos i DTS:X a bude dodáván s bezdrátovým subwooferem, zatímco SC-HTB400 využívá integrovaný soundbar. K dalším představeným novinkám párty reproduktor nebo digitální rádio.
21.2.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Xiaomi začalo v ČR prodávat svůj přenosný Full HD projektor s Androidem Xiaomi začalo v ČR prodávat svůj přenosný Full HD projektor s Androidem
Na český trh vstupuje Xiaomi Mi Smart Compact Projector, se kterým si můžete vytvořit domácí kino skoro kdekoliv. Tento kompaktní projekt s podporou Full HD dokonce ani nepotřebuje počítač nebo smartphone, neboť využívá integrovaný systém Android.
20.2.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Samsung znevýhodňuje své 4K TV, aby podpořil prodej 8K TV Samsung znevýhodňuje své 4K TV, aby podpořil prodej 8K TV
Samsung chce přinutit zákazníky, aby za jeho televizory utráceli více peněz. Snaží se toho ovšem dosáhnout kontroverzní strategií. Zhoršil parametry svých 4K QLED TV a nechal tak více vyniknout dražší 8K QLED TV.
20.2.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Trh s UHD Blu-ray přehrávači klesá, výrobci letos nechystají nové modely Trh s UHD Blu-ray přehrávači klesá, výrobci letos nechystají nové modely
Prodej fyzických disků i jejich přehrávačů dlouhodobě klesá, přičemž tento trend neminul ani Ultra HD Blu-ray playery. V roce 2020 zatím žádný výrobce nepředstavil nový model a ani jeden ze tří hlavních hráčů to letos neplánuje.
20.2.2020, aktualita, Jáchym Šlik